Czym zajmuje się inspektor środowiskowy?
Ochrona środowiska naturalnego to już nie opcja, a raczej obowiązek. Zachodzące zmiany klimatyczne na naszej planecie czy kolejna fala masowego ginięcia gatunków to fakty, z którymi ciężko dyskutować. Sprawia to, że coraz większe zainteresowanie wzbudzają proekologiczne instytucje państwowe, jak choćby Inspekcja Ochrony Środowiska. Czym zajmują się inspektorzy środowiskowi?
- Michał Górecki
- /
- 30 marca 2021
Czym zajmuje się inspektor środowiskowy?
W polskiej tradycji prawnej jego rola jest umocowana bardzo dobrze. Odpowiednia instytucja (Inspekcja Ochrony Środowiska) rozpoczęła swoją działalność już w 1980 roku, a więc w czasach, kiedy świadomość ekologiczna była na relatywnie niedużym poziomie.
Wraz ze zmianami ustrojowymi w Polsce, które zaczęły zachodzić już w 1989 roku, w życie weszła ustawa o Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska, która spowodowała ujednolicenie mienia i zasobów PIOŚ oraz Ośrodków Badań i Kontroli Środowiska.
Powołano do życia funkcję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który koordynował jednolite, zgodne z takimi samymi wytycznymi, działania zmierzające do ochrony przyrody na terenie wszystkich województw w Polsce. Z biegiem czasu powołano też do życia 32 laboratoria ulokowane na terenie całego kraju, które mają dostarczać próbek i danych analitycznych o kondycji środowiska. Od 2019 roku wprowadzono też jedno centralne laboratorium.
Kompetencje Inspektorów Ochrony Środowiska
Warto odnotować, że inspektorzy skupiają się na kontrolach podmiotów gospodarczych. Kontrolują oni przestrzeganie obowiązujących przedsiębiorstwa przepisów z zakresu ochrony środowiska. Mają też prawo do analizowania emisji zanieczyszczeń oraz do dokładnej weryfikacji składowisk odpadów.
Inspektorzy środowiskowi pełnią też bardzo ważną rolę podczas kontroli przemieszczania pojazdów. Często to właśnie ich działania wykazywały niezgodne z prawem przewozy chemikaliów do miejsc, gdzie te nie mogły się znajdować.
Sprawdzają też dane z systemu monitorowania środowiska, skupiając się na analizie stanu środowiska, w tym powietrza, wód, skażeń gleby, a także hałasu czy promieniowania o charakterze jonizującym. Mogą też analizować, czy emitowane przez wybrane sprzęty pole magnetyczne nie przekracza dopuszczalnych norm.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Akty prawne obowiązujące inspektorów środowiskowych
Nadrzędnym dokumentem jest oczywiście ustawa o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz prawo ochrony środowiska. Na ich pracę oddziałuje jednak wiele innych ustaw, w tym choćby prawo wodne oraz ustawa o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie.
Wiele wskazuje na to, że z biegiem czasu rola inspektorów będzie coraz bardziej rosła. Wynika to zarówno ze zmian, jakie dokonują się w Polsce, jak i z kolejnych aktów prawnych, które wprowadza Unia Europejska. Rosną ich kompetencje, ale i ilość pracy, jaką taki inspektor musi wykonać.
Pozwala to domniemywać, że kolejne wojewódzkie filie IOŚ będą dążyć do zwiększenia ilości pracowników, którzy będą skupiać się na trosce o środowisko naturalne i jego kondycję w całej Polsce.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?