Czy kontrola Sanepidu musi być zapowiedziana?
Kontrole pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej wciąż wzbudzają wiele emocji. Zwłaszcza teraz, w erze pandemii koronawirusa, wiele firm zastanawia się nad tym, jakie są przywileje Sanepidu. Czy kontrola ze strony tej instytucji zawsze musi być zapowiedziana?
- Mikołaj Frączak
- /
- 31 marca 2021
Czy kontrola pracowników Sanepidu musi być zapowiedziana?
Nie, Państwowa Inspekcja Sanitarna nie musi wcześniej zapowiadać się na kontrolę. Leży to wprawdzie w wieloletniej praktyce, jednak ustawodawca zostawia tutaj kontrolerom kilka furtek, które pozwalają im kontrolować odpowiednie instytucje bez konieczności powiadamiania o tym właścicieli firm.
Przed pandemią koronawirusa można było wysnuć domniemanie, że rutynowe, tradycyjne kontrole są przez Sanepid z odpowiednio dużym wyprzedzeniem umawiane. Zwykle odpowiednie pismo musiało dotrzeć do firmy nie później niż w tydzień przed planowaną kontrolą Sanepidu.
Obecnie, w erze obostrzeń, kontrolerzy mogą powoływać się na kontrolę bez zapowiedzi za sprawą domniemania wystąpienia szkodliwych warunków, jakie zagrażają życiu lub zdrowiu osób przebywających w lokalu. Jest to bardzo szeroka definicja, którą na dobrą sprawę można dopasować do wielu różnych sytuacji o charakterze nadzwyczajnym.
Czy oznacza to, że po pandemii COVID-19 restauratorzy będą mogli odmawiać pracownikom Sanepidu kontroli jeśli ci się wcześniej nie zapowiedzą? Nie. Ustawodawca dopuszcza od tej reguły kilka wyjątków. Przyjmuje się, że rutynowe kontrole miejsc, gdzie jest gromadzona i przechowywana żywność, także mogą być przeprowadzane bez zapowiedzi.
Ciekawym niuansem prawnym jest też to, co dzieje się, gdy do Państwowej Inspekcji Sanitarnej wpłynie donos o możliwości wystąpienia złych warunków do gromadzenia lub podawania żywności. W takiej sytuacji kontrolerzy muszą zjawić się na miejscu nie później niż w dwa dni po otrzymaniu donosu.
Co kontroluje Państwowa Inspekcja Sanitarna?
Wbrew obiegowej opinii, kompetencje Sanepidu są zaskakująco duże. Instytucja, która działa na podstawie ustawy z 14 marca 1985 roku, może przyjrzeć się nie tylko zasadom wytwarzania, przechowywania czy serwowania żywności, ale i warunkom pracy służb sanitarnych.
Oznacza to, że kontrolerzy mogą odwiedzić na przykład szpital, klinikę czy inną placówkę, która oferuje tego typu usługi. Poza szeroko rozumianą czystością i zachowaniem zasad higieny Sanepid może skontrolować też aparaturę medyczną, a nawet przeprowadzić kontrolę w zakresie radiacji.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jak wygląda kontrola Sanepidu w praktyce?
Można wymienić kilka elementów, które pracownicy niemal na pewno zechcą skontrolować. Przede wszystkim przyjrzą się ogólnej higienie pomieszczeń. Jest nawet możliwe, że pobiorą próbki wody lub żywności, by sprawdzić je pod kątem występowania ewentualnych wirusów czy bakterii, które mogłyby zagrażać ludziom.
Jest też bardzo prawdopodobne, że sprawdzą, czy stosowane na terenie firmy produkty wciąż są zdatne do użycia, czy nie są przeterminowane. Różnice mogą wynikać w zależności od branż. Na inne rzeczy kontroler spojrzy w fabryce żywności, a na zupełnie inne w restauracji czy foodtrucku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?