Czy warto tworzyć firmowe strony na Wordpressie?

Wordpress to jednej z najpopularniejszych CMS-ów, czyli systemów zarządzania treścią w serwisach internetowych. Czy popularność idzie w parze z jakością i bezpieczeństwem? Czy warto tworzyć strony bazujące na Wordpressie?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 sierpnia 2021

Dlaczego Wordpress jest tak popularny?

Kluczową rolę odgrywają bez wątpienia dwa czynniki. Na pierwszym miejscu trzeba wskazać na to, że od samego początku narzędzie jest darmowe. Obecnie można szybko pobrać instalator i zaledwie kilkoma kliknięciami zainstalować to rozwiązanie na swoim hostingu.

Taką usługę oferuje wiele firm, które działają także i w Polsce. Można powiedzieć, że to właśnie łatwość w dostępie odegrała kluczową rolę w popularyzacji tej platformy. Co więcej, wciąż działa serwis Wordpress.com, gdzie każdy za darmo może założyć swojego bloga, nawet osoby, które nie mają swojej domeny oraz hostingu.

Kolejna kwestia, to bardzo rozbudowana społeczność użytkowników, ale i twórców dedykowanego oprogramowania. W tym miejscu docieramy do kolejnego atutu, jakim może poszczycić się ta platforma. Działa ona w oparciu o wtyczki, które każdy może tworzyć i integrować z CMS-em.

To genialne w swojej prostocie rozwiązanie, dzięki któremu każdy może w niemal dowolny sposób ukształtować swój system zarządzania treścią i stworzyć stronę z dokładnie takimi funkcjami, jakie w danej chwili są nam potrzebne.

Pozwala to stwierdzić, że Wordpress świetnie sprawdzi się zarówno na amatorskim blogu, na niewielkiej stronie firmowej, ale i przy dużym projekcie z wielkim budżetem i nastawieniem na cele komercyjne, bez względu na to, czy będą one celami kwartalnymi, czy rocznymi. 

Czy można zmieniać wygląd stron bazujących na Wordpressie?

Tak. Ilość dedykowanych „skinów” jest wręcz imponująca. Można skorzystać zarówno z motywów płatnych, jak i takich, które są dostępne za darmo. Wybrane elementy graficzne można pobierać zarówno z repozytorium Wordpressa, jak i z zewnętrznych platform.

Jak skutecznie i bezpiecznie zmienić zarząd w firmie?Jak skutecznie i bezpiecznie zmienić zarząd w firmie?Mikołaj Frączak

I w tym aspekcie warto pochwalić ogromną intuicyjność platformy. Jeśli korzystamy z repozytorium, to wystarczy tylko kliknąć „zainstaluj”, a następnie wybrać dany motyw jako aktywny. W przypadku zbiorów zewnętrznych trzeba tylko upuścić spakowany folder.zip (drag&drop) w panelu administratora, by po chwili cieszyć się zupełnie nowym wyglądem strony.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeśli korzystamy z rozbudowanych motywów, w których skład wchodzą też wtyczki, to samodzielnie można dopasować niemal każdy element strony do naszych preferencji. Od grafik, przez kolorystykę, układ bloków menu, na czcionce kończąc.

Czy Wordpress jest bezpieczny?

Każdy CMS jest bezpieczny dokładnie w takim stopniu, jak użytkownik jest świadom związanych funkcjonowaniem w sieci zagrożeń. Na pewno warto postawić na weryfikację dwuetapową oraz korzystać z kodów CAPTCHA, które znacznie zmniejszają szansę na włamanie.

Eksperci twierdzą też, że powinno się zrezygnować z charakterystycznej ścieżki logowania /wp-admin/ i zmienić ją na inną. Ta jest często skanowana przez boty, które próbują dopasować najpopularniejsze loginy i hasła, by przejąć kontrolę nad serwisem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!