Jak surfować po sieci, by chronić swoje dane osobowe?

Internet już dawno przestał być miejscem, które jest całkowicie bezpieczne i gdzie nie czekają na nas żadne zagrożenia. Jednym z kluczowych obszarów, kiedy jesteśmy szczególnie zagrożeni w internecie, jest korzystanie z przeglądarki. Na co trzeba zwracać szczególną uwagę?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 sierpnia 2021

Jak NIE surfować po sieci?

Na pewno warto zwrócić uwagę na to, jakie strony odwiedzamy. Dużo daje już surfowanie po serwisach, które są zabezpieczone certyfikatem SSL. Nie jest to w żadnym stopniu wyznacznik tego, czy serwis jest w stu procentach godny zaufania, jednak znacznie zmniejsza szanse na to, że dane, jakie przekażemy — na przykład w formularzu — nie zostaną przechwycone przez hakerów. 

Zawsze powinniśmy też kłaść bardzo duży nacisk na to, jak zachowujemy się w social mediach. To właśnie serwisy społecznościowe są tym miejscem, gdzie często pojawiają się fake newsy. Wystarczy niefortunny klik na artykuł z chwytliwym nagłówkiem i problem gotowy.

To właśnie takie naprędce preparowane strony często próbują wyłudzić nasze informacje lub — kiedy łączymy się ze smartfonów — dopisać nas do płatnej subskrypcji, która może znacznie uszczuplić stan naszego konta. Wiele osób nabiera się też na powiadomienia i zawsze je aktywuje. To błąd. Takie działanie może doprowadzić do spowolnienia działania naszego smartfonu. 

Powinniśmy też unikać pobierania — rzekomo w ramach specjalnej promocji — darmowego oprogramowania, które dziwnym trafem wszędzie jest płatne, a na dodatek sam wydawca w swoich social mediach nie chwali się taką akcją promocyjną. To kolejny problem, na który warto położyć duży nacisk. 

Bezpieczna przeglądarka internetowa to podstawa

Zawsze powinniśmy upewnić się, że narzędzie, z jakiego korzystamy to najnowsza wersja oprogramowania. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ tylko nowe oprogramowanie układowe daje nam dostęp do najnowszych łatek bezpieczeństwa, które zwiększają bezpieczeństwo podczas surfowania po internecie.

Bezpieczny transfer plikówBezpieczny transfer plikówMichał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warto przemyśleć też aktywację trybu synchronizacji haseł. To rozwiązanie, które wspiera zarówno ekosystem od Apple, jak i Google. Co więcej, takie narzędzia w swoim portfolio ma też Microsoft, Firefox czy Opera. To dobry sposób, by ograniczyć liczbę miejsc, gdzie będziemy musieli fizycznie, z użyciem klawiatury, wprowadzać hasło do naszych usług. 

Zadbaj o namiastkę anonimowości

Żyjemy w czasach, kiedy nasze dane osobowe to już niemal waluta. Duże firmy chcą wejść w ich posiadanie, co sprawia, że w pewnym sensie każdy z nas staje się towarem. Wiele eksperymentów wykazało, że niemal nikt nie czyta już regulaminów czy zasad przetwarzania danych i polityki prywatności.

Ciekawym pomysłem, który może nieco utrudnić dostęp do naszych danych jest przestawienie się na połączenia tunelowane z wykorzystaniem VPN. Można skorzystać zarówno z rozwiązań komercyjnych, które są dostępne za niewielką opłatą, jak i z darmowych wtyczek. Przykład daje tu przeglądarka Opera, która za darmo oddaje takie rozwiązanie wszystkim użytkownikom przeglądarki. To praktyka godna pochwały. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!