Jak zaktualizować iPhone’a od Apple?
Żyjemy w czasach, kiedy aktualizacja oprogramowania układowego to już nie tyle, co opcja, a wręcz obowiązek. Co więcej, użytkownicy docenili możliwości, jakie daje aktualizacja urządzenia i często to właśnie to kryterium jest jednym z tych, które zaważa na zakupie. Jak aktualizuje się iPhone’a?
- Mikołaj Frączak
- /
- 30 sierpnia 2021
Czym wyróżnia się Apple iPhone na tle Androida?
Przede wszystkim tym, że jest to oprogramowanie zamknięte, czyli takie, którego nie można zainstalować na żadnym innym urządzeniu innego (aniżeli Apple) producenta. To jedna z głównych różnic na tle Androida, który z założenia bazuje na licencji GPL.
Jeszcze kilka lat temu bardzo podobną ścieżką do tej, jaką wybrało Apple, próbował podążać Microsoft. Windows Phone, czyli dedykowany smartfonom system od firmy z Redmond, początkowo również był dostępny tylko na urządzeniach jednego producenta (Nokii), a na dodatek nie umożliwiał wprowadzania niemal żadnych daleko idących modyfikacji.
Rynek jednak zweryfikował ambitne plany Microsoftu i dziś mamy w zasadzie duopol: albo korzysta się z otwartego Androida, albo z zamkniętego iOS’a, czyli oprogramowania, które napędza iPhone’y. To główna oś podziału, jaka obecnie dominuje w branży mobilnej.
Apple słynie ze świetnie zintegrowanego ekosystemu. Tu nie ma miejsca na przypadki. Nasz iPhone bezproblemowo będzie komunikować się z MacBookiem, Apple Watchem czy iPadem. Na dodatek firma słynie z długiego wsparcia w zakresie polityki aktualizacji. To trwa aż przez pięć lat.
Jak aktualizuje się iPhone’a?
Jeśli chcemy samodzielnie sprawdzić, czy nie czeka na nas nowa wersja oprogramowania układowego, najlepiej będzie wybrać Ustawienia Systemowe. Teraz musimy kliknąć w zakładkę Ogólne, a następnie Uaktualnienia.
Monitoring wizyjny w zakładzie pracy jako forma przetwarzania danych osobowychRafał Stępniewski
To właśnie tam odnajdziemy informacje o tym, czy mamy najnowszą wersję iOS’a. Warto aktywować też tryb uaktualnień automatycznych, chyba, że mamy mały pakiet danych lub na przykład znajdujemy się za granicą, poza Schengen i obawiamy się zbyt wysokiego rachunku za paczki danych pobierane przez internet.
Niektóre wersje oprogramowania od Apple zajmują zaledwie kilkaset megabajtów, ale są też duże aktualizacje, które ważą nawet i kilka gigabajtów. Po pobraniu nowej wersji softu musimy podać nasz kod PIN, aby rozpocząć proces aktualizacji.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Warto pamiętać też o tym, że smartfon musi być naładowany w ponad 50% lub podpięty do zasilania sieciowego. W przeciwnym razie aktualizacja pobierze się, jednak nie będziemy mogli jej zainstalować. Uśredniony czas instalacji waha się między kilkoma a kilkunastoma minutami. Po włączeniu telefonu podajemy nasz kod PIN i (jeśli wybraliśmy tę funkcję) kod PIN do karty SIM.
Co przynoszą nowe wersje oprogramowania dla iPhone’ów?
Na pewno trzeba wskazać na łatki bezpieczeństwa, które eliminują zagrożenia, jakie pojawiły się w cyberprzestrzeni. Apple usuwa też w ten sposób błędy w oprogramowaniu, a często nawet dodaje nowe funkcje. Dzieje się tak zwłaszcza przy „pełnych” wersjach oprogramowania. Na przykład osoby, które zaktualizowały iOS 13.x do wersji 14 mogą cieszyć się widżetami na pulpicie głównym.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?