Co dalej z Windows 11 na starszych urządzeniach? Microsoft zabrał głos

Windows 11 to system, który — przynajmniej w teorii — nie powinien się pojawić. Dlaczego? Jeszce wiosną tego roku wydawało się, że wypowiedziane w 2015 roku stwierdzenie o tym, że Windows 10, to „ostatni Windows” (który wystarczy aktualizować) wciąż obowiązuje. Od tego czasu jednak sporo się zmieniło.

  • Michał Górecki
  • /
  • 31 sierpnia 2021

Co trzeba wiedzieć o Windows 11?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że system to w pewnym sensie spore zaskoczenie. Wielu obserwatorów branży mobilnej nie wiedziało na jego temat niemal nic aż do konferencji Microsoftu, kiedy to firma z Redmond oficjalnie odsłoniła wszystkie karty, a na dodatek poinformowała o programie testów.

Już dziś można pobrać wersję deweloperską nowych okienek. Jest ona dostępna m.in. dla wszystkich posiadaczy Windows 10, którzy dołączą do programu testów i zaakceptują regulamin. Warto podkreślić też, że system działa płynnie, choć sam Microsoft przestrzega, że mogą zdarzać się pewne błędy i niedociągnięcia.

Zwiększono też wymagania systemowe dla nowej platformy. Nie obejdzie się bez 4-rdzeniowego procesora, a także bez co najmniej 4 GB pamięci RAM, co stanowi wzrost o 400% względem Windows 10. Nowa wersja systemu wymagać też będzie dysków twardych o pojemności nie mniejszej, niż 64 GB.

Windows 11 a problemy ze starszymi komputerami

Mimo tego, że niemal każdy może już pobrać nową wersję oprogramowania od firmy z Redmond, to pojawiło się też sporo informacji o problemach związanych z jego instalacją na urządzeniach, które są już nieco starsze. Takie urządzenia nie były w stanie przejść w pełni procesu weryfikacji, w wyniku czego instalacja nagle stawała w martwym punkcie.

ISO 22301. Co to za standard?ISO 22301. Co to za standard?Anna Malinowska

Sprawa zyskała tak dużo rozgłosu, że w końcu Microsoft musiał skomentować problemy i odnieść się do minimalnych wymagań dla wersji testowej. Firma zbudowana przez Billa Gatesa poinformowała, że oficjalna ścieżką aktualizacji Windows 11 zostanie ograniczona tylko do usługi Windows Update.

Na szczęście zostawiono też okienko: jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z instalacją przez to narzędzie, to wciąż będziemy mieli możliwość pobrania obrazu ISO. Microsoft informuje, że właśnie w ten sposób będą mogli pobrać oprogramowanie ci użytkownicy, którzy nie są w stanie zainstalować go przy obecnym modelu dystrybucji. Microsoft informuje jednak o tym, że taki zabieg przeprowadzamy na własne ryzyko.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czym wyróżnia się najnowszy Windows 11 od Microsoft?Czym wyróżnia się najnowszy Windows 11 od Microsoft?Rafał Stępniewski

Czy Windows 11 będzie darmowy?

Wiele wskazuje na to, że tak. Aktualizacja na pewno będzie darmowa dla użytkowników domowych, którzy migrują na jedenastą generację okienek z Windows 10. Nie jest to nowa taktyka ze strony Microsoftu, bowiem w bardzo podobny sposób wyglądał proces dystrybucji Windowsa 10 dla posiadaczy Win 7 oraz rodziny 8 i 8.1

Zagadką jest kwestia opłaty dla klientów komercyjnych. Nie wiadomo, czy takie osoby również skorzystają z darmowej wersji okienek. Wciąż nie wiemy też, ile będzie wersji oprogramowania, wliczając w to takie edycje, jak Pro, Business czy Enterprise. Te dane zapewne ujawnione zostaną podczas oficjalnej premiery systemu. Plotka głosi, że ta będzie mieć miejsce już 11 listopada 2021 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!