Dane w Krajowym Systemie e-Faktur są bezpieczne – zapewnia Ministerstwo Finansów

Przedsiębiorcy wystawiający faktury przez KSeF nie muszą się martwić. System działa prawidłowo i jest na bieżąco monitorowany przez Ministerstwo Finansów – poinformował resort w komunikacie. Wszelkie dane z wystawionych faktur są całkowicie bezpieczne.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 września 2022

KSeF a bezpieczeństwo danych

Ministerstwo Finansów nie ma wątpliwości, że działanie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) oraz jego zabezpieczenia działają prawidłowo. Jak wynika z komunikatu MF dane w ramach systemu oraz komunikacja są szyfrowane. Zabezpieczona jest również autoryzacja w systemie, i to na najwyższych dostępnych poziomach.

System certyfikatów kwalifikowanych

W celu uwierzytelnienia zakłada się bowiem bezpieczeństwo systemu certyfikatów kwalifikowanych, podpisu zaufanego oraz dodatkowych mechanizmów kryptografii opartej o klucze symetryczne i asymetryczne” – wyjaśnia ministerstwo. Dodaje przy tym, że do tej pory nie odnotowano żadnych przypadków wycieku danych. 

Powstaje Centralny Rejestr Wyborców. Ruszyły konsultacje z samorządamiPowstaje Centralny Rejestr Wyborców. Ruszyły konsultacje z samorządamiMartyna Kowalska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO


Uwierzytelnienie i autoryzacja każdego przedsiębiorcy

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że nadrzędnym priorytetem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. M.in. z tego powodu wprowadzono konieczność posiadania określonych uprawnień, bez których korzystanie z KSeF nie jest możliwe. W kontekście każdego przedsiębiorcy wprowadzono wymów uwierzytelnienia i autoryzacji. 

Czy eFaktury już działają?

E-faktury już działają, ale korzystanie z systemu KSeF jest aktualnie całkowicie dobrowolne. Warto jedna mieć świadomość, że zmieni się to za niecałe dwa lata. Rada Unii Europejskiej zgodziła się bowiem, by Polska wprowadziła obowiązkowe fakturowanie elektroniczne od 1 stycznia 2024 roku.

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur zmienia proces wystawiania oraz przyjmowania faktury. Faktury standaryzowane są w jego ramach wystawiane zgodnie z odgórnie ustalonym wzorem. 

Faktura zaraz po jej wystawieniu trafia z systemu finansowo-księgowego do centralnej bazy znajdującej się na serwerach resortu finansów. Od tego momentu jest dostępna w systemie i może być pobrana przez kontrahenta. Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!