Dlaczego implementacja ERP może być zbawienna dla twojej firmy?

Firmy sprawnie wykorzystujące możliwości, które dają im nowoczesne technologie cyfrowe, mają zdecydowanie większe szanse na odniesienie sukcesu. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że z nowoczesnych systemów ERP korzysta już 30% polskich przedsiębiorców, a liczba ta stale rośnie. Dlaczego implementacja ERP może być zbawienna dla Twojej firmy? O korzyściach wynikających z inwestycji w ERP piszemy w poniższym poradniku.

 • Rafał Stępniewski
 • /
 • 22 listopada 2022

System ERP — definicja 

ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to wyspecjalizowane, nowoczesne oprogramowanie służące do usprawnienia procesu zarządzania zasobami i aktywami należącymi do danej firmy. Odpowiednio wykorzystując jego możliwości można także lepiej zorganizować pracę poszczególnych działów, takich jak marketing, logistyka, finanse, księgowość, HR. 

System ERP charakteryzuje się tym, iż firma, która nim dysponuje, może pracować na jednej bazie danych. Wszyscy pracownicy przedsiębiorstwa mimo tego iż pracują w zupełnie innych jednostkach organizacyjnych danego podmiotu gospodarczego, mają wgląd we wszystkie istotne informacje wprowadzane w bazie przez swoich kolegów. Dzięki systemowi ERP można szybko i sprawnie podejmować działania o charakterze interwencyjnym, gdy tylko dojdzie do zaobserwowania wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. 

W tej chwili systemy ERP są oferowane przez wiele firm, dlatego proponowane przez nich rozwiązania w zakresie implementacji tego oprogramowania wyróżniają się tym, iż zapewniają bardzo wygodny w obsłudze interfejs. Z opanowaniem wszystkich funkcjonalności bez trudu poradzą sobie nawet te osoby, które nie mają wysokich kompetencji cyfrowych. 

Warto pamiętać o tym, że implementacja ERP w przedsiębiorstwie niesie za sobą wiele korzyści — mianowicie zmniejszenie kosztów operacyjnych, ograniczenie ryzyka występowania błędów, poprawienie komunikacji pomiędzy poszczególnymi pracownikami a także usprawnienie i skrócenie czasu podejmowania ważnych decyzji o charakterze strategicznym. Firma może znacznie efektywniej reagować na kolejne zmiany i dostosowywać swoją politykę do istniejących warunków. Szczegółowe informacje na temat istoty systemów ERP są dostępne na Mindboxgroup.com

Analiza danych w czasie rzeczywistym

Korzystając z systemu ERP można analizować działania całej firmy lub konkretnych obszarów, np. kadr, księgowości, marketingu lub logistyki. Wszystkie działy mają informację na temat aktualnej kondycji całego przedsiębiorstwa. Osoby piastujące stanowiska kierownicze mogą szybko i sprawnie komunikować się — przekazywać sobie rozmaite informacje i wytyczne. 

System ERP posiada wspólną bazę danych. Kierowanie procesami czy wytyczanie celów na poziomie operacyjnym i strategicznym jest zdecydowanie łatwiejsze. Firma mając dostęp do wszystkich danych w jednym miejscu ma znacznie większe szanse na uzyskanie istotnych przewag konkurencyjnych. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

erp.jpg

W których firmach inwestycja w ERP przynosi największe korzyści?

Które przedsiębiorstwa powinny w szczególności postawić na inwestycję w nowoczesną technologię ERP? Implementacja tego rozwiązania przynosi najwięcej wymiernych korzyści firmom posiadającym prostą strukturę, gdzie ewidencjonowanie poszczególnych działań w oparciu o wskazane kryteria nie jest problemem. Mowa tutaj o firmach z sektora handlu, bankowości, funduszy inwestycyjnych i firmach produkcyjnych. 

Co można zyskać dzięki implementacji ERP?

Implementacja ERP w firmie może przynieść szereg zróżnicowanych korzyści, takich jak:

 • poprawa standardów w zakresie obsługi klienta,
 • mniejsze koszty działalności, 
 • lepsza komunikacja między pracownikami i obieg informacji, 
 • lepsza jakość oferowanych przez firmę produktów i usług,
 • ograniczenie biurokracji,
 • rosnąca wydajność pracowników,
 • mniejsze ryzyko występowania błędów,
 • mniejsze prawdopodobieństwo występowania sytuacji kryzysowych,
 • zoptymalizowanie procesów produkcyjnych oraz w zakresie magazynowania i logistyki.

Korzyści związane z implementacją systemu ERP mogą w zasadzie przyczynić się do poprawy działania wszystkich działów w ramach danego przedsiębiorstwa. Procesy organizowane przez firmę dzięki odpowiednio dobranemu systemowi ERP mogą zachodzić efektywniej, co spowoduje w konsekwencji, że zyski osiągane przez firmę będą znacznie wyższe. 

Jedną z profesjonalnych firm oferujących kompleksowe usługi w zakresie wdrażania ERP jest Mindbox. Więcej informacji na temat jej oferty można znaleźć na https://mindboxgroup.com/pl/.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!