EPLAN Electric P8 – nowy standard inżynierii elektrycznej

EPLAN Electric P8 to aplikacja ECAD, z której korzystają liderzy wielu branż współczesnego przemysłu. System integruje dane o dostępnych rozwiązaniach, dostarczane przez producentów osprzętu elektroinstalacyjnego, komponentów elektrotechnicznych i aparatury modułowej. W prosty sposób automatyzuje proces generowania dokumentacji. EPLAN Electric P8 obsługuje wszystkie popularne techniki projektowania wykorzystywane przez projektantów szaf sterowniczych, systemów sterowania i instalacji elektrotechnicznych.

 • Rafał Stępniewski
 • /
 • 27 kwietnia 2022

W połączeniu z innymi modułami, EPLAN stanowi kompletną platformę do projektowania sterowania i elektrotechniki oraz umożliwia wykorzystanie zalet cyfrowego bliźniaka podczas wirtualnego testowania czy planowania produkcji. Do niedawna projekty tworzone w różnych narzędziach ECAD transferowano do narzędzi EPLAN, aby wygenerować projekt wykonawczy i dokumentację. Dziś schematy elektryczne dla każdej branży można sporządzić na jednej platformie. Co więcej, projekty zrealizowane w EPLAN Electric P8 mogą być modyfikowane w innych narzędziach ECAD. 

Kto korzysta z modułu EPLAN Electric P8?

 • Przemysł automatyzacji technologii budowlanych – inteligentne rozwiązania to bezpieczne i komfortowe budynki. Dzięki zaawansowanym systemom sterowania to, co kiedyś wymagało dziesiątek roboczogodzin, można zrealizować zdalnie po otrzymaniu określonego komunikatu. Do projektowania zaawansowanej infrastruktury elektrotechnicznej, warto wykorzystać środowisko zintegrowane z bazą danych branżowych dostawców. EPLAN Electric P8 to wybór polecany przez liderów wielu gałęzi przemysłu.
 • Automatyzacja budowy maszyn i urządzeńdla sektora spożywczego, morskiego, energetycznego i innych gałęzi przemysłu – budowa maszyn i urządzeń dla różnych gałęzi przemysłu to złożone zadanie, które wymaga uwzględnienia bardzo konkretnych wymagań stawianych instalacjom elektrotechnicznym przez daną branżę. Dzięki EPLAN Electric P8 projekty dla różnych branż można zrealizować, korzystając z jednego narzędzia.
 • Inżynieria elektryczna – projektowanie, planowanie i testowanie rozwiązań w formie symulacji na cyfrowym bliźniaku to ułatwienie, które pozwala zaoszczędzić ogromne nakłady czasu i środków.
 • Działy obsługi technicznej, serwisu i utrzymania ruchu – projekt zrealizowany w środowisku cyfrowym, który można udostępniać i przetwarzać na potrzeby działów zajmujących się eksploatacją zaprojektowanych i wdrożonych rozwiązań to znaczne ułatwienie. W ten sposób do minimum skraca się czas przygotowania dokumentacji technicznej i eliminuje błędy charakterystyczne dla procesów, w których dane są wprowadzane manualnie.
 • Przemysł motoryzacyjny – tworzenie zaawansowanych instalacji do budowy nowoczesnych pojazdów to wyzwanie, które wymaga zastosowania najlepszych narzędzi już na etapie projektowania, planowania i tworzenia dokumentacji. EPLAN Electric P8 oraz pozostałe narzędzia z Platformy EPLAN sprawdzają się w takich okolicznościach idealnie.

Co można zaprojektować, korzystając z EPLAN Electric P8?

EPLAN Electric P8 to doskonałe środowisko ECAD do projektowania instalacji elektrotechnicznych i sterowania. Oprogramowanie to może z powodzeniem zastąpić każde dostępne na rynku narzędzie do rysowania schematów. Użytkownicy innych programów nie będą mieli żadnych problemów z wdrożeniem modułu EPLAN Electric P8. System inżynieryjny EPLAN Electric P8 jest w pełni intuicyjny i nie wymaga nabywania nowych specjalistycznych umiejętności. Wręcz przeciwnie!

Aplikacja ECAD na Platformie EPLAN upraszcza realizację wielu czynności i procesów związanych z projektowaniem schematów, tworzeniem dokumentacji i planowaniem produkcji. Narzędzie pozwala na wybór dowolnej techniki projektowania elektrotechniki dla maszyn i instalacji, od ręcznego rysowania schematów po tworzenie szablonów na podstawie oczekiwanych funkcji kolejnych elementów układu. Dostępne techniki i przykładowe funkcje to między innymi:

 • technologia makro – pozwala zapisać do 26 wariantów obwodu lub systemu. Użytkownik może korzystać z kilkunastu typów reprezentacji, co daje kilkaset opcji do wyboru;
 • projektowanie w systemie przeciągnij i upuść – w połączeniu z funkcjonalnością makro pozwala standaryzować projekty i modyfikować je w dowolny sposób. Wystarczy przesunąć obiekt myszką. System zawsze pamięta pierwotną lokalizację elementu. To wygodne podczas dostosowywania standardowego schematu do wymagań stawianych przez kolejny projekt;
 • automatyczne łączenie – system automatycznie połączy wszystkie wybrane elementy w logiczny sposób. Przyśpiesza to projektowanie schematu połączeń po wybraniu elementów układu;
 • różne techniki projektowania – użytkownik może zaprojektować schemat, wykonując klasyczny rysunek, wybierając komponenty o odpowiedniej funkcjonalności i przemieszczając je metodą przeciągnij i upuść lub skorzystać z opcji konfigurowania układu na podstawie oczekiwanych funkcji i parametrów jego kolejnych elementów.

EPLAN Electric P8 automatycznie generuje wszystkie kolejne elementy dokumentacji technicznej. Dokumentację, rysunki i opisy można generować na bieżąco wraz z postępami prac projektowych lub dołączyć do projektu po jego ukończeniu. Automatycznie generowane raporty mogą zawierać informacje dotyczące schematu zacisków i układu przewodów. Są one dostępne w każdej chwili. System umożliwia ich manualną edycję. Można pomóc sobie znaną z popularnych arkuszy kalkulacyjnych funkcją wyszukaj i zamień lub po prostu wygenerować raport w formie pliku Excel. System korzysta z aktualnych bibliotek danych dostarczanych przez dostawców komponentów elektrotechnicznych, osprzętu i automatyki modułowej. Dzięki temu proces tworzenia dokumentacji odbywa się niejako w tle, ograniczając poziom zaangażowania projektanta i eliminując błędy, do jakich mogłoby dojść podczas manualnego tworzenia całej dokumentacji. Zapobiega też pomijaniu niektórych części dokumentacji, które na etapie projektowania mogą wydawać się mniej istotne, a których manualne wprowadzanie pod koniec pracy zajęłoby sporo czasu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!