Gemini, czyli nowe AI od Google

W lutym firma Google ogłosiła, że wprowadza na rynek narzędzie chatbota AI nowej generacji, zmieniając jednocześnie nazwę „Bard” na „Gemini”, co jest również nazwą modelu języka sztucznej inteligencji, na którym opiera się system.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 19 lutego 2024

Nowa sztuczna inteligencja znacznie ulepszona

Nowy bot Gemini AI umożliwi szerszy zakres zastosowań, ułatwiając generowanie tekstu i obrazów w różnej formie w oparciu o system sztucznej inteligencji Google, który obecnie konkuruje z innymi dużymi modelami językowymi pod względem mocy obliczeniowej i wydajności. — W ślepych ocenach przeprowadzonych przez nasze zewnętrzne osoby oceniające Gemini Advanced z Ultra 1.0 jest obecnie najbardziej preferowanym chatbotem w porównaniu z wiodącymi alternatywami – stwierdził Google.

2(23) 2024 SECURITY MAGAZINE2(23) 2024 SECURITY MAGAZINE Rafał Stępniewski

Google uważa także, że nowa sztuczna inteligencja Gemini jest znacznie ulepszona pod względem rozwiązywania złożonych zadań, „takich jak kodowanie, logiczne rozumowanie, wykonywanie szczegółowych instrukcji i współpraca przy kreatywnych projektach”. Wstępne testy sugerują, że rzeczywiście jest to system porównywalny z najbardziej zaawansowanymi modelami sztucznej inteligencji, a autor tekstów technicznych Ethan Mollick zauważył w swojej wstępnej recenzji, że jest to „wyraźnie model klasy GPT-4”.

Google patrzy także w przyszłość

Wraz z następną generacją sztucznej inteligencji Google patrzy także w przyszłość wyszukiwania i stara się utrzymać dominację w zakresie odkrywania sieci w dobie zapytań konwersacyjnych. Do zmiany transformacyjnej jeszcze trochę czasu, ale w końcu, gdy ludzie przyzwyczają się do prostego zadawania pytań zamiast do rozumienia konkretnych zapytań, wszystko będzie tak wyglądać. I Google o tym wie.

W związku z tym firma pracowała nad stworzeniem bardziej zaawansowanych systemów, które nie tylko ułatwią takie zapytania, ale także utrzymają podstawową ofertę biznesową w postaci reklam w wyszukiwarce. Choć i tam zabezpiecza swoje zakłady, oferując Gemini Advanced w ramach płatnego pakietu subskrypcyjnego. Jest to dla Google sposób na dalsze zrównoważenie kosztów rozwoju sztucznej inteligencji, ale może również wskazywać na poważną zmianę w procesie odkrywania, co będzie miało konsekwencje dla wszystkich firm.

To koniec aplikacji Google Street ViewTo koniec aplikacji Google Street ViewMikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

SEO stało się istotnym czynnikiem współczesnego krajobrazu biznesowego, dopasowując słowa kluczowe i intencje do dokładnie odpowiednich terminów i wyrażeń wyświetlanych w Twojej witrynie. Jest to złożony proces, którego prawidłowe wykonanie wymaga znacznej pracy, ale kolejny etap odkrywania online będzie zupełnie inny i może sprawić, że wiele form obecnego procesu SEO stanie się przestarzałych.

Google – co to za firma?

Google, a właściwie Google LLC (dawniej Google Inc.) jest to amerykańskie przedsiębiorstwo, działające w branży informatycznej. Potocznie nazywane gigantem z Mountain View od nazwy siedziby firmy. Firma Google została założona w 1998 roku przez Larry’ego Page’a i Siergieja Brina – dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanforda. Nazwa Google powstała poprzez przekształcenie słowa „googol” oznaczającego liczbę 10100. Nawiązuje ona zatem do możliwości, jakie daje wyszukiwarka tej firmy w postaci ogromnej ilości wyników wyszukiwania. Flagowym produktem Google jest wyszukiwarka Google (Google Search), wokół której firma zbudowała swoją ofertę.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!