Władze Nowego Jorku pozywają media społecznościowe

Nowy Jork postanowił stanąć do walki z mediami społecznościowymi. Władze miasta pozwały TikToka, Instagrama, Facebooka, Snapchata i YouTube’a. Dlaczego? Z powodu wzrostu problemów ze zdrowiem psychicznych najmłodszych.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 19 lutego 2024

Nowy Jork kontra media społecznościowe

Według doniesień CNN, Nowy Jork wydaje nawet 100 milionów dolarów rocznie na programy edukacyjne i usługi zdrowotne mające na celu wsparcie osób uzależnionych od mediów społecznościowych. 

2(23) 2024 SECURITY MAGAZINE2(23) 2024 SECURITY MAGAZINE Rafał Stępniewski

M.in. z tego powodu władze miasta zadecydowały o pozwie przeciwko platformom społecznościowym. Urzędnicy Nowego Jorku zaznaczyli, że konstrukcja serwisów takich jak TikTok, Facebook, Instagram, Snapchat czy YouTube sprawia, że ponoszą one część odpowiedzialności za rosnące problemy zdrowotne.

Mowa tutaj m.in. o depresji czy myślach samobójczych, zwłaszcza u najmłodszych użytkowników.

Eric Adams, burmistrz Nowego Jorku, podczas konferencji prasowej podkreślił znaczenie podjętych działań, twierdząc, że miasto jest pierwszym dużym amerykańskim ośrodkiem, który w tak wyraźny sposób zwraca uwagę na zagrożenia związane z działaniem mediów społecznościowych

Nowy Jork wspiera uzależnionych od social mediów

Władze Nowego Jorku nie tylko krytykują, ale również podejmują konkretne działanie. Opublikowały bowiem program, w ramach którego zapowiedziały wsparcie dla nastolatków i ich rodziców oraz długoterminowe badania dotyczące wpływu mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne młodych ludzi.

Miasto planuje także skoncentrować się na pociągnięciu platform do odpowiedzialności. Pieniądze uzyskane w wyniku ewentualnych roszczeń miałyby zostać przeznaczone na inwestycje w edukację i programy ochrony zdrowia psychicznego młodych mieszkańców Nowego Jorku.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Stan Utah kontra TikTok

Mimo to działanie Nowego Jorku nie jest wcale pierwszym ani jedynym tego typu pozwem w Stanach Zjednoczonych. Instytucja ze stanu Utah, tj. Utah Division of Consumer Protection również bada wpływ TikToka na uzależnienie ludzi. Co ciekawe – z jej strony w październiku również został wystosowany pozew przeciwko owej platformie.

Nikt już nie kwestionuje potencjalnego wpływu mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne. Od ekspertów po zwykłych ludzi – wszyscy zgadzają się, że korzystanie z tych platform może prowadzić do różnych problemów natury psychicznej. 

Czy twoje dziecko jest bezpieczne na TikToku?Czy twoje dziecko jest bezpieczne na TikToku?Damian Jemioło

Dlatego walka Nowego Jorku z gigantami mediów społecznościowych jest krokiem w dobrą stronę, kierującym uwagę na konieczność ochrony zdrowia psychicznego obywateli. Dochodzenie w sądzie i planowane inwestycje w edukację i opiekę zdrowotną to tylko pierwsze kroki w długiej drodze do zrozumienia i rozwiązania tego problemu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!