Czy twoje dziecko jest bezpieczne na TikToku?

TikTok to jedno z najpopularniejszych mediów społecznościowych na świecie – i ciągle o dość młodej demografii. Wiele dzieci przesiaduje na TikToku, być może i twoje jest wśród nich. Jednak czy jest tam bezpieczne?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 15 stycznia 2024

TikTok a dzieci

TikTok, popularna aplikacja social media, stała się ulubionym miejscem dla dzieci i młodzieży. Jednakże nie zawsze jest to dla nich bezpieczne miejsce. Również zważywszy na to, że najmłodsi użytkownicy często zapominają, że w życiu wirtualnym także czyhają na nie zagrożenia.

Jak bezpiecznie dzielić się zdjęciami w social mediach?Jak bezpiecznie dzielić się zdjęciami w social mediach? Joanna Gościńska

TikTok ze względu na liczne kontrowersje (o czym będziemy też wspominać) wprowadził ograniczenia wiekowe, mające na celu ochronę najmłodszych użytkowników. Dzieci poniżej 13 roku życia nie mogą dodawać filmików ani komentarzy, a ich treści są dostosowane do wytycznych dla tej grupy wiekowej. 

Co więcej – konto użytkownika w wieku 13–15 lat jest domyślnie prywatne, a tylko znajomi mogą komentować na nim filmiki i tworzyć duety. Po osiągnięciu 16 lat użytkownicy zyskują dostęp do transmisji na żywo, a od 18 roku życia mogą wysyłać sobie wirtualne prezenty.

Dodatkowo istnieje opcja kontroli rodzicielskiej, umożliwia ci monitorowanie działań swoich dzieci na TikToku. Sparowanie konta rodzica z kontem dziecka pozwala na kontrolę treści, prywatnych wiadomości i czasu spędzanego w aplikacji.

Czy TikTok jest bezpieczny?

Niestety, mimo wprowadzonych środków bezpieczeństwa, TikTok nie jest w pełni bezpieczny, zwłaszcza dla najmłodszych. Treści publikowane na platformie nie przechodzą wcześniejszej moderacji, co oznacza, że mogą pojawić się natychmiast po zatwierdzeniu przez użytkownika. A jak pokazują przykłady – na rzeczonym medium społecznościowym nie raz i nie dwa zdarzały się treści wyjątkowo nieprzyjemne, o czym wspominali sami moderatorzy platformy, którzy w 2022 r. złożyli przeciwko niej zbiorowy pozew.

Dodatkowo wspomniane wcześniej ograniczenia wiekowe nie są szczelne i dzieci czasem je obchodzą poprzez podawanie fałszywych dat urodzin. Kontrola rodzicielska z kolei wymaga od ciebie i innych rodziców biegłości w obsłudze aplikacji, co nie zawsze ma miejsce.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Problemy TikToka względem dzieci

Ostatnio TikTok znalazł się pod lupą prawa, gdy Irlandzka Komisja Ochrony Danych nałożyła na aplikację karę finansową w wysokości 345 milionów euro za naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych dzieci i młodzieży. TikTok miał problem z ustawieniami kont osób poniżej 18 roku życia, co doprowadziło do tego, że treści przez nich publikowane z miejsca stawały się publiczne. 

Problemem okazało się także wyżej wspomniane parowanie konta dziecka z rodzicem, gdyż nie było żadnej weryfikacji, czy profil rzeczywiście należy do opiekuna prawnego młodego użytkownika. To mogło prowadzić do patologii, w której obce osoby śledziły prywatne wiadomości najmłodszych.

Dodatkowo w 2023 r. instytucja Utah Division of Consumer Protection oskarżyła TikToka o stworzenie uzależniającego algorytmu, który negatywnie wpływa na najmłodszych. 

Jak zadbać o bezpieczeństwo twojego dziecka na TikToku?

Zatem jak widzisz – TikTok niekoniecznie jest bezpiecznym miejscem dla dziecka. Jeśli jednak nie chcesz zabronić mu posiadania na nim konta, musisz choć trochę wesprzeć go w tym, aby było bezpieczne. 

Ważna jest tutaj przede wszystkim rozmowa z dzieckiem. Edukuj je w kontekście bezpiecznego korzystania z internetu i zdrowych nawyków cyfrowych. Dodatkowo regularnie sprawdzaj ustawienia prywatności i dostosowuj je do potrzeb swojej rodziny.

TikTok może być miejscem do zabawy i rozwijania swojej kreatywności, czy po prostu miejscem do rozrywki. Jednak jako rodzic powinieneś być świadomy potencjalnych zagrożeń. Ograniczenia wiekowe i kontrole rodzicielskie są krokiem w dobrym kierunku, ale nie wystarczą. 

Niebezpieczny trend z TikToka zabił 13-latkaNiebezpieczny trend z TikToka zabił 13-latkaJoanna Gościńska

Konieczne jest twoje zaangażowanie w aktywną edukację i monitorowanie aktywności swoich dzieci na platformie, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Czy zatem twoje dziecko jest bezpieczne na TikToku? To zależy w dużej mierze od twojego własnego zaangażowania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!