Jak bezpiecznie dzielić się zdjęciami w social mediach?

Media społecznościowe to nie tylko jedno z narzędzi marketingowych, ale też miejsce, gdzie dzielimy się swoim prywatnym życiem. I o ile w pierwszym przypadku komunikaty, które zamieszczamy w sieci są najczęściej bardzo dobrze przemyślane, o tyle w drugim przypadku, bywa różnie. O czym zatem warto pamiętać, nim podzielimy się prywatnymi rzeczami w mediach społecznościowych?

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 12 stycznia 2024

Czym są media społecznościowe?

Media społecznościowe, to platformy internetowe lub aplikacje, które umożliwiają użytkownikom tworzenie, udostępnianie i interakcję z treściami oraz kontaktów, komunikację i interakcję z innymi osobami. Można dzielić się treściami, komentować, lajkować i udostępniać posty innych użytkowników.

Dzięki nim użytkownicy mogą tworzyć i udostępniać różnego rodzaju treści, takie jak zdjęcia, wideo, teksty, linki itp. Mogą również publikować swoje opinie, pomysły i doświadczenia. Media społecznościowe pozwalają także tworzyć sieci kontaktów, dołączać do grup i społeczności o podobnych zainteresowaniach. Dzięki temu można łatwo znaleźć i połączyć się z ludźmi o podobnych pasjach i poglądach. Platformy takie jak m.in. Facebook. Instagram czy TikTok, LinkedIn to także miejsca, które są źródłem informacji i rozrywki. Użytkownicy mogą śledzić konta, strony i profile związane z ich zainteresowaniami, czytać wiadomości, oglądać filmy, słuchać podcastów i korzystać z innych form treści dostępnych na platformach społecznościowych.

Jak udostępniać zdjęcia?

Jednym z najpopularniejszych formatów, który niezależnie od platformy, jest udostępniany przez użytkowników, to zdjęcia. Jak zatem udostępniać je z głową? Na początek warto przeanalizować co znajduje się na zdjęciu. Czy informacje, które przekażesz za pomocą fotografii nie zdradzają zbyt wielu informacji o Tobie lub osobie, która jest na zdjęciu. Niestety, do sieci nierzadko trafiają zdjęcia, na których np. w lustrze odbijają się dokumenty z dokładnym adresem, numerem PESEL lub serią i numerem dowodu osobistego.

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeśli planujemy podróż i bardzo chcemy się tym faktem podzielić, lepiej nie zdradzać konkretnych terminów, kiedy nie będzie nas w domu. Po co kusić złodzieja? Podobnie, jeśli już jesteśmy na wakacjach, urlopie czy zwykłym wyjeździe weekendowym i chcemy się pochwalić zdjęciami w mediach społecznościowych, lepiej to zrobić, gdy wrócimy już do domu. W treści takiego można zasugerować, że to, co widzą nasi odbiorcy, to już wspomnienia.  Takie działania mają na celu zabezpieczenie domu/mieszkania przed kradzieżą.

Nie udostępniaj zdjęć swoich dzieci!

A co ze zdjęciami dzieci?  Wizerunek nieletniego jest chroniony prawem. Osoby (także dzieci), których wizerunek udostępniamy w Internecie powinny wyrazić na to zgodę. Jeśli takiej świadomej zgody nie ma lub nie można jej uzyskać (np. od niemowlaka lub kilkulatka) zdjęć nie wolno publikować, a te, które już trafiły do sieci należy usunąć. 

Dlaczego należy unikać udostępniania danych na Facebooku?Dlaczego należy unikać udostępniania danych na Facebooku?Damian Jemioło

Wstawiając zdjęcia dzieci narażamy je na szereg niebezpieczeństw. Po latach w szkole rówieśnik może wykorzystać takie zdjęcie do przeróbek, memów lub fałszywych profili. Badania z Wielkiej Brytanii donoszą, że angielski rodzic wstawia rocznie 200 zdjęć dzieci do Internetu. Oznacza to, że do 5 roku życia dziecko posiada już internetową historię 1000 zdjęć, które mogą być wykorzystane na jego szkodę. Na trzecie zagrożenie zwraca uwagę policja. Zdjęcia dzieci mogą stać się przedmiotem fascynacji osób o skłonnościach pedofilskich.

Ciekawostką jest fakt surowego podejścia do kwestii prywatności w innych krajach. Np. francuska policja nakłada grzywny na rodziców publikujących zdjęcia swoich dzieci nawet do 45 tysięcy euro, a w skrajnych przypadkach rodzic może trafić na rok do więzienia.

Co jeszcze można zrobić, aby chronić zdjęcia w mediach społecznościowych?

Aby chronić swoje zdjęcia w mediach społecznościowych, możesz zrobić jeszcze kilka rzeczy. Sprawdź ustawienia prywatności swojego konta w mediach społecznościowych i zdecyduj, kto może zobaczyć twoje zdjęcia. Jeśli chcesz ograniczyć dostęp do zdjęć, możesz ustawić swoje konto jako prywatne i zatwierdzać żądania śledzenia.

 Unikaj oznaczania dokładnej lokalizacji, w której zostało zrobione zdjęcie, zwłaszcza jeśli jest to twoje miejsce zamieszkania. Używaj silnych haseł, aktywuj uwierzytelnianie dwuetapowe i regularnie sprawdzaj aktywność swojego konta, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości.

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!