Dlaczego należy unikać udostępniania danych na Facebooku?

W social mediach z założenia dzielimy się swoim życiem i codziennością. Nierzadko też udostępniamy bardzo istotne informacje na swój temat. Niekoniecznie jest to jednak mądry ruch. Dlaczego warto unikać udostępniania danych na Facebooku?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 9 stycznia 2024

Uważaj na to co udostępniasz

Facebook to integralna część naszego codziennego życia i nadal ma się dobrze – nawet mimo że młodsi użytkownicy niekoniecznie tak ochoczo z niego korzystają. Niektórzy z nas wręcz bezmyślnie udostępniają wszelkie informacje na swój temat na Facebooku czy innych social mediach. Jednakże tego typu aktywności mogą wiązać się z poważnymi ryzykami dotyczącymi naszego bezpieczeństwa.

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

A to dlatego, że cyberprzestępcy czy oszuści potrafią wykorzystać nawet niewinne posty przeciwko tobie, czy twoim znajomym. Zwłaszcza w kontekście spear phishingu. Ta bardziej zaawansowana socjotechnika opiera się na wykorzystaniu ważnych informacji w celu personalizacji ataku. 

Jeśli cyberprzestępca ma łatwy dostęp do danych na twój temat – wykorzysta to przeciwko tobie albo twoim znajomym (np. poprzez przejęcie twojego konta i wysyłanie do nich wiadomości – wszyscy pamiętamy niesławną kampanię „blikową” na Messengerze). 

Unikaj podawania publicznie informacji

Mimo że dzielenie się wspomnieniami, lokalizacjami czy wydarzeniami z życia może wydawać się ciekawe, to właśnie takie posty mogą stać się źródłem danych dla osób o nieuczciwych intencjach. Niektóre zdjęcia mogą zawierać informacje, takie jak chociażby firma, w których pracujesz, szkołę, czy uniwersytet, na które uczęszczasz, czy miejsca, w których często się znajdujesz itd. itp. To wszystko zbiór danych. 

Pamiętaj również, że nawet na pozór niewinne zdjęcia mogą zawierać informacje o innych osobach, które zostały oznaczone. To otwiera furtkę dla cyberprzestępców do analizy tych relacji i wykorzystania ich w niepożądany sposób.

Co więcej, informacje o zainteresowaniach czy ulubionych rzeczach, takie jak samochody czy sportowcy, mogą posłużyć hakerom do prób zgadywania haseł lub do odpowiedzi na pytania zabezpieczające. Bo niestety – jak pokazuje np. raport Surfshark Alert tylko 24% Polaków potrafi podać przykład silnego hasła, a jedynie 42% dostosowuje ustawienia prywatności w social mediach. 

Dodatkowo według wyników badania „Ochrona danych osobowych w Polsce” aż ⅓ z nas korzysta z tego samego hasła do kilku serwisów. I niejednokrotnie są to właśnie dość podstawowe rzeczy związane z nami, np. daty urodzenia albo wspomniane ulubione marki, imiona rodziców itd. itp. I będą to rzeczy, po które jako pierwsze sięgną cyberprzestępcy. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Publikujesz coś na swój temat? Bądź ostrożny

Warto też podkreślić, że nie tylko cyberprzestępcy korzystają z danych, które są o tobie publicznie dostępne. Zdarza się to również bardziej wyrafinowanym „tradycyjnym” przestępcom, którzy poznali cię już i mogą sprawdzać nie tylko „offline’owo”, czy np. jesteś poza domem, kiedy planują włamanie. 

Dość powiedzieć, że nasze profile mogą skanować również i działy HR, które niekiedy zainteresują się nie tylko LinkedInem, ale również twoim Instagramem czy Facebookiem. Zwłaszcza kiedy mówimy o stanowiskach reprezentatywnych. Ta praktyka może być już nieco rzadsza niż dawniej i obecnie headhunterzy czy HR-y skupią się bardziej na profilach zawodowych, ale nadal się to zdarza.

To samo tyczy się organów państwowych. Już niejednokrotnie media obiegały informacje o tym, jak np. ZUS weryfikuje, czy biorąc zwolnienie lekarskie, na pewno jesteśmy w domu – i taką weryfikację przeprowadza, nie tylko pukając do naszych drzwi.  

Ktoś zhakował moje konto na Facebooku. Czy mogę założyć drugie konto?Ktoś zhakował moje konto na Facebooku. Czy mogę założyć drugie konto?Katarzyna Leszczak

Dlatego, jeśli udostępniasz informacje na swój temat w sieci – rób to w przemyślany sposób. Prywatne profile pozostaw… prywatne, ograniczając możliwość podglądania twoich postów np. przez osoby, które nie są w twoim gronie znajomych czy obserwujących.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!