Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło Katalog Podmiotów Publicznych

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło Katalog Podmiotów Publicznych (KPP). Nowy system teleinformatyczny umożliwia gromadzenie w jednym miejscu wysokiej jakości, ustrukturyzowanych danych o podmiotach świadczących usługi publiczne w Polsce. Wykorzystuje przy tym istniejące systemy dziedzinowe oraz rejestry.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 9 stycznia 2024

Źródło wiarygodnych i praktycznych danych

Katalog Podmiotów Publicznych może być wykorzystany zarówno przez szeroko pojętą sferę biznesową, jak i administrację publiczną jako punkt wyjścia do budowania nowych rozwiązań. Te z kolei mogą przyczynić się do usprawnienia funkcjonowania obywateli w przestrzeni publicznej oraz zapewnienia wyższego poziomu e-usług publicznych.

KPP skupia najistotniejsze informacje o podmiotach publicznych (np. urzędach) oraz realizujących zadania publiczne (np. przedsiębiorstwach korzystających ze środków publicznych). Są to m.in. informacje o sposobach dostarczania do nich korespondencji elektronicznej za pomocą platformy ePUAP (tj. adresy skrytek ESP) oraz za pomocą Krajowego Systemu Doręczeń (tj. adresy do doręczeń elektronicznych).

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

KPP został zbudowany z wykorzystaniem istniejącego już rejestru REGON. Zarazem tworzy on szerszą bazę gromadząc również dane podmiotów świadczących usługi publiczne nieposiadających numeru REGON. System wykorzystuje m.in. rozwiązania Węzła Krajowego. Dzięki temu zapewnia niepodważalną metodę uwierzytelniania użytkownika systemu poprzez logowanie Profilem Zaufanym. Nad jakością danych czuwa profesjonalny zespół ekspertów. Każdego dnia weryfikuje on aktualność danych wpływających do KPP oraz w przypadku podmiotów zgromadzonych na podstawie innych źródeł.

Integracja z Biznes.gov.pl i Dane.gov.pl

Dane gromadzone w KPP są udostępniane na potrzeby przedsiębiorców poprzez integrację KPP z portalem biznes.gov.pl. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorcy w łatwiejszy sposób mają już dostęp do wysokiej jakości danych. Mogą być one źródłem sprawdzonych informacji niezbędnych w procesach planowania, zakładania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. KPP dostarcza również zbiór danych w ramach  portalu https://dane.gov.pl/pl/dataset/3520,dane-podmiotow-swiadczacych-uslugi-publiczne-z-kat. Dzięki temu każdy obywatel, przedsiębiorca czy urzędnik może wykorzystać je ponownie w celu budowania własnych baz danych, narzędzi komercyjnych czy na potrzeby usprawniania procedur i innych systemów dziedzinowych administracji publicznej.

Dofinansowania rządowe na budowę szybkiego internetuDofinansowania rządowe na budowę szybkiego internetuAnna Petynia-Kawa

Informacje o podmiotach świadczących usługi publiczne można też znaleźć korzystając z wyszukiwarki (https://kap.ibemag.pl/index.php) utworzonej przez partnera projektu Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG. Głównym wykonawcą systemu jest Centralny Ośrodek Informatyki.  Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu „Katalogi Administracji Publicznej” dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa nr 2 „E-administracja i otwarty rząd” Działanie nr 2.2 „Cyfryzacja procesów back-office w administracji rządowej”.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!