Google i Amazon przekażą policji nagrania z telefonu. I to bez nakazu

Google i Amazon potwierdziły, że przekażą nagrania z telefonów użytkowników policji, o ile funkcjonariusze będą mieli nagłą potrzebę. Co istotne, policja nie będzie musiała zdobywać w tym celu nakazu sądu.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 sierpnia 2022

Kwestie bezpieczeństwa użytkowników smartfonów znów na cenzurowanym. Właśnie okazało się, że dwaj giganci – Google i Amazon przyznali, że bez problemu przekażą policji dane z urządzeń użytkowników jeśli funkcjonariusze będą mieli taką potrzebę. To, że obie firmy mają dostęp do naszych danych nikogo nie dziwi. Użytkując telefon musimy być przekonani, że urządzenie rejestruje nasz głos. Gdy decydujemy się na systemy smart home, to nagrywa on nas praktycznie bez przerwy.

Bezpieczeństwo smartfonów

Takie nagrania mogą być bardzo cenne w przypadku policyjnych śledztw. Stąd praktycznie bezwarunkowa zgoda na ich przekazywanie organom ścigania. Co więcej, jak pisze serwis TheVERGE, w pilnych sprawach nie będą prosić nawet o nakaz sądu.

Jak szybko wprowadzać długie wiadomości tekstowe na smartfonach?Jak szybko wprowadzać długie wiadomości tekstowe na smartfonach?Michał Górecki

Oczywiście sprawa dotyczy Stanów Zjednoczonych. Wprawdzie polityka firm wymaga uzyskania nakazu sądowego do przekazania takich danych, to koncerny dały sobie możliwość udostępniania filmów i nagrań policji bez nakazu, gdy potrzeba ich pilnie. Przy okazji nie wyjaśniono dokładnie co znaczy nagły przypadek.

Czy google nas nagrywa?

Marki takie jak Arlo, Apple i Wyze przekonują, że nawet w pilnej potrzebie do przedstawienia nagrań potrzebny będzie nakaz sądu.

Amazon przyznał, że tylko w tym roku 11 razy udostępnił organom ściągania materiały w trybie pilnym. Google choć się na to zgadza, nie przekazał nagrań bez uzyskania nakazu sądu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!