Ile kosztuje dobry komputer do biura?

Mimo tego, że laptopy towarzyszą nam każdego dnia i z roku na rok mają coraz większy udział w rynku, to wiele wskazuje na to, że w bliskiej przyszłości wciąż nie „uwolnimy się” od tradycyjnych komputerów PC. Ile kosztuje dobry, rozwojowy komputer, który sprawdzi się w biurze?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 września 2021

Co wpływa na cenę komputera PC?

Kluczową rolę odgrywają podzespoły techniczne ze szczególnym naciskiem na kartę graficzną. Najlepsze rozwiązania na rynku, które znacznie wpływają na wydajność maszyny, potrafią zawyżyć cenę nawet o sto procent. Pokazuje to dość jednoznacznie, że w obecnych czasach kluczową rolę odgrywa nie tyle, co procesor, a właśnie układ graficzny.

Nie sposób nie docenić też wielkości pamięci RAM. Szacuje się, że profesjonalne urządzenie do pracy powinno mieć nie mniej niż 16 GB RAM. 8 GB wystarczy do prostych zadań biurowych. To wystarczająca ilość, jeśli na przykład pracujemy z edytorem tekstu czy zarządzamy mediami społecznościowymi.

Warto upewnić się też, że mamy możliwość rozbudowy pamięci RAM. Oznacza to, że o wiele lepszym wyborem będzie jedna kość RAM, gdzie będzie znajdować się układ 16 GB, a nie dwie kości po 8 GB. To dość ważna kwestia, na którą warto położyć odpowiednio duży nacisk. Jeden wolny slot to podstawa, ale i — poza stacjami roboczym i — standard.

Determinantem jest też rodzaj dysku twardego. Nośniki SSD z założenia są droższe niż tradycyjne układy HDD. W dużej mierze wyparły już one konkurencję, jednak różnice w kwocie, jaką trzeba wydać, wciąż są spore. Rośnie ona wprost proporcjonalnie do pojemności dysku. Nośniki o pojemności 512 GB i większe wciąż mogą mocno zawyżyć cenę.

Czy procesor wpływa na cenę urządzenia? Tak, jednak już w 2018 roku było wyraźnie widać, że potencjał obliczeniowy układów większości firm jest bardzo podobny. Owszem, wciąż występuje szereg różnic między procesorami Intela i AMD, jednak z perspektywy użytkownika biznesowego nie mają one już tak dużej roli, jak kilka lat temu.

Cena komputera PC a monitor

Bez wątpienia kolejnym urządzeniem zewnętrznym, które determinuje cenę, jest właśnie monitor. Co warto podkreślić, nie powinno tu zdawać się na oszczędności i wybór półśrodków. Złej jakości ekran, który nie spełnia pokrycia paletą barw RGB lub sRGB może przynieść o wiele więcej szkody niż pożytku.

Przestoje w logistyce. Jak się przed nimi bronić?Przestoje w logistyce. Jak się przed nimi bronić?Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Uwaga ta szczególnie dotyczy osób, które pracują w branży graficznej oraz przy obróbce wideo, gdzie każdy detal odgrywa dużą rolę. Nie warto oszczędzać na monitorze też dlatego, by pracownicy nie przemęczali swojego wzroku. Rodzi to ryzyko szeregu komplikacji zdrowotnych, na czele z migrenami i zespołem suchego oka.

Ile trzeba wydać za komputer do biura?

Podstawowe urządzenia do pracy biurowej oraz surfowania po sieci, które nie muszą mieć wyśrubowanej specyfikacji technicznej, można kupić już za dwa tysiące złotych. To cena o wiele lepsza, niż za laptopa, który po pandemii COVID-19 zwykle jest droższy o około tysiąc złotych. Profesjonalne stacje robocze i urządzenia, które posłużą na przykład do obróbki plików wideo w rozdzielczości 4K, uszczuplą nasz stan konta nawet o 7-10 tysięcy złotych, w zależności od konfiguracji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!