Oprogramowanie ERP: czym powinno się wyróżniać?

MRP, czyli planowanie zapotrzebowania materiałowego to zbiór procesów do wyznaczania zapotrzebowań na zasoby materiałowe. Jednak rozwój technologii sprawił, że system MRP nie jest w stanie sprostać współczesnym wymaganiom i w oparciu na tym systemie powstało nowe i spełniające wiele zaawansowanych funkcji oprogramowanie ERP.

  • Michał Górecki
  • /
  • 3 września 2021

Czym jest system ERP?

ERP (ang. enterprise resource planning),czyli planowanie zasobów przedsiębiorstwa to metoda efektywnego planowania zarządzania całością zasobów firmy. Oprogramowanie ERP łączy wiele działów firmy w jedną całość co umożliwia łatwiejsze zarządzanie, pracując na jednej bazie danych. Korzystanie ze wspólnej bazy danych jednego systemu ERP gwarantuje pracownikom różnych działów pracę na zaktualizowanych i poprawnych informacjach.

System ERP obejmuje między innymi logistykę, sprzedaż, finanse i księgowość, zamówienia internetowe i wiele innych obszarów funkcjonowania firmy. Oczywiste jest, że nie każdy pracownik powinien mieć dostęp do wszystkich danych firmy. W odpowiedzi na to — oprogramowanie ERP zapewnia pracownikom różny poziom korzystania z systemu poprzez wprowadzenie autoryzacji i uprawnień. Dzięki tej funkcji właściciel firmy ma pewność, że pracownik fizyczny nie ma takiego samego dostępu do danych jak np. księgowa czy prezes. System ten posiada również różne moduły, które powinny odpowiadać potrzebom firmy. 

Oprogramowanie ERP — funkcjonalność

W zależności od działalności firmy powinno się wybrać funkcjonalność oprogramowania. Przed wyborem systemu ERP powinno się ustalić cele i możliwości, które mają być spełnione poprzez wdrożenie oprogramowania. Producenci systemu oferują klientom zakup tych funkcji i modułów, które rzeczywiście będą użytkowane. Dzięki takiemu rozwiązaniu oprogramowanie nie jest przeładowane niepotrzebnymi funkcjami w danej firmie.

Anty ransomware dla firm. Jak zabezpieczyć się przed atakiem hakerskim?Anty ransomware dla firm. Jak zabezpieczyć się przed atakiem hakerskim?Anna Malinowska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Przedsiębiorstwo produkcyjne wykorzystuje inne możliwości systemu niż sprzedaż e-commerce. Co najważniejsze system ten jest bardzo elastyczny poprzez wpisanie się w bieżącą strukturę IT w firmie. Użyteczność oprogramowania zależy głównie od użytkowników i wybranych modułów.  Ważne jest również pełne wsparcie producenta, który zapewni bieżącą aktualizację czy np. ewentualny serwis i poprawienie błędów.  Wdrożenie systemu ERP między innymi zapewni efektywność produkcji poprzez minimalizację kosztów czy też optymalizację dostaw zmniejszając koszty magazynowania zapewniając równocześnie dostęp do towarów i usług zawartych w ofercie. To tylko niektóre przykłady funkcjonalności, które przedsiębiorstwo może osiągnąć.

Korzyści z systemu ERP

W zależności od działalności firmy system ERP zapewnia różne korzyści. Jedną z najważniejszych zalet jest obniżenie kosztów i oszczędność czasu. Cenioną przez klientów korzyścią  jest poprawa bezpieczeństwa danych oraz ujednolicenie procedur w firmie. Zwiększenie efektywności pracowników, ograniczenie błędów i niewłaściwych decyzji czy też płynny przepływ informacji to zalety natychmiast zauważalne w przedsiębiorstwie po wdrożeniu systemu. Wymienione tutaj korzyści to tylko niewielka ilość zalet, ponieważ w każdej firmie wybierane są inne moduły i funkcje, każde z nich wpływa inaczej na rozwój firmy. Koszt takiego oprogramowania nie jest mały, ale trzeba zauważyć, że korzyści z wprowadzenia systemu znacznie poprawią funkcjonowanie firmy oraz obniżą koszty.

Reasumując wdrożenie w przedsiębiorstwie oprogramowania ERP zapewnia pracę na jednej wspólnej bazie danych umożliwiając płynny przepływ informacji minimalizując błędy. Obsługa klienta staje się bezproblemowa dzięki gromadzeniu i łatwemu przechowywaniu danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!