Inteligentne biuro - czy warto inwestować w tę technologię?

Nowoczesne rozwiązania powstały w jednym celu. Mają ułatwiać nam pracę i sprawiać, że będzie ona prostsza, o wiele bardziej przyjemna. Użytkownik ma zostać uwolniony od części zadań, które za niego będą wykonywać maszyny. Czy inteligentne biuro to już tak zaawansowany projekt, że warto mu zaufać?

  • Michał Górecki
  • /
  • 20 czerwca 2021

Czym wyróżnia się inteligentne biuro?

Nie istnieje jedna definicja takiego biura. Jest to jednocześnie wada oraz zaleta. Wada, ponieważ nie istnieje jeden uniwersalny punkt odniesienia, do którego zainteresowane podmioty gospodarcze mogłyby równać, wprowadzając poszczególne rozwiązania według jasno określonego schematu.

Pod kątem zalet można zaś rozpatrywać brak takiego uniwersalnego projektu z tego względu, że każda działalność, bez względu na to, w jakim segmencie rynku funkcjonuje, może próbować stworzyć projekt, który w jak największym stopniu będzie spełniać oczekiwania szefostwa oraz zespołu.

Inaczej więc będzie wyglądać inteligentne biuro w firmie doradczej, inaczej w podmiocie gospodarczym, który zajmuje się programowaniem, a jeszcze inaczej w działalności transportowej. Każda z tych zwróci uwagę na zupełnie inne kwestie. 

Oczywiście, mimo wielu różnic, pojawi się też kilka elementów wspólnych. Zapewne będą nimi roboty sprzątające czy inteligentne zarządzanie poborem mocy oraz oświetleniem. Pozwala to domniemywać, że już za kilka lat być może pojawią się wspólne fundamenty takiego inteligentnego pomieszczenia lub zespołu pomieszczeń.

Czy inteligentne biuro jest rozwiązaniem drogim?

W zdecydowanej większości przypadków jego wdrożenie w firmie może oznaczać konieczność wydania pewnej ilości pieniędzy. Musimy pamiętać o tym, że najlepsze efekty uzyskamy nie wtedy, gdy adoptujemy już gotowe biura do rozwiązań typu smart, a wtedy, gdy zadbamy o nie już na etapie projektu. Dlaczego?

BDO – kto musi się wpisać?BDO – kto musi się wpisać?Michał Górecki

Mimo ogromnego skoku technologicznego, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich lat, smart-urządzenia wciąż są pełne drobnych niedoskonałości. By o tym się przekonać, wystarczy zbyt wysoki próg między drzwiami w firmie lub działalność ulokowana na dwóch różnych poziomach. Większość inteligentnych odkurzaczy sobie z takimi przeszkodami nie poradzi.

Ważną rolę odgrywa też kwestia bezpieczeństwa. Wszystkie urządzenia, które będą korzystać z naszej wewnętrznej sieci firmowej, wysyłają w świat pewne dane. Musimy dokładnie upewnić się, że urządzenia wysyłają te dane w formie zaszyfrowanej. To bardzo ważna kwestia, która może zaważyć na bezpieczeństwie firmowej infrastruktury. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Od czego rozpocząć urządzanie inteligentnego biura?

Każda firma powinna określić priorytety samodzielnie. Można jednak domniemywać, że większość zdecyduje się na smart-oświetlenie. Kluczową rolę odgrywa tu oczywiście cena. To dość tanie, a zarazem niezwykle funkcjonalne gadżety, które powinny szybko zwiększyć komfort pracy w firmie.

Dobrze byłoby też zdecydować się na zakup oprogramowania dedykowanego SaaS, które zepnie w jeden ekosystem wszystkie sprzęty, jakie są używane w naszej działalności gospodarczej. Mimo tego, że nie zawsze jest to rozwiązanie tanie, to na pewno warto zastanowić się nad nim na poważnie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!