Zarządzanie firmową siecią na odległość - czy to możliwe?
Prędzej czy później zdarzy się sytuacja, kiedy szef firmy lub specjalista z danego działu będzie musiał udać się na urlop, lub na pewien czas korzystać z pracy zdalnej. Dobrze byłoby, gdyby infrastruktura firmowej sieci pozwalała wtedy na kontynuowanie pracy bez żadnych problemów. Czy to możliwe?

- Michał Górecki
- /
- 23 czerwca 2021
Dlaczego zarządzanie siecią firmy na odległość jest tak ważne?
Doskonałą odpowiedzią na to pytanie jest pandemia koronawirusa, która przetoczyła się przez świat w 2020 roku. Mimo tego, że mamy już możliwość zaszczepienia się, to COVID-19 wciąż stanowi bardzo duże zagrożenie. Zarówno dla każdego z nas, jak i dla gospodarki w ujęciu całościowym.
Gdy rząd wprowadzał przymusowy lockdown, praca zdalna stała się jednym z głównych motorów napędowych gospodarki. Aby można było czerpać z jej dobrodziejstw, sieć firmowa musiała być przygotowana do takiego modelu funkcjonowania.
Firmy, które dotychczas nie miały choćby opracowanych schematów działania, a nawet nie wiedziały, że ich komputery oferują takie udogodnienia, jak wirtualne pulpity, dość szybko podupadły i często traciły swoje udziały w rynku.
Można powiedzieć, że w dobie zmieniającego się świata, gdzie za pewnik nie można brać już nawet tego, czy w danym dniu będziemy mogli — jak to zwykle bywało — iść do swojej pracy, zarządzanie firmową siecią na odległość to nie opcja, a raczej obowiązek.
Jak zabrać się za przygotowanie firmowej sieci do pracy na odległość?
Kluczową rolę zawsze powinno odgrywać bezpieczeństwo. Jeśli właścicielowi firmy lub pracownikowi tylko wydaje się, że dane rozwiązanie jest bezpieczne, to o wiele lepiej wyjść z założenia, że jest wręcz odwrotnie. To ważna kwestia, na którą powinno się położyć spory nacisk.
Business Continuity Plan (BCP)Michał Górecki
Na pewno powinniśmy część usług świadczonych przez naszą firmę przenieść co zabezpieczonej chmury danych. Na rynku można odnaleźć wiele ciekawych rozwiązań tego typu. Zarówno tych dedykowanych firmom, jak i typowo komercyjnych, z których mogą korzystać też osoby cywilne.
Ważną kwestią jest stabilne łącze internetowe. Jeśli z naszą siecią nagle zacznie łączyć się zdalnie, z domów, określona grupa pracowników, to musimy mieć pewność, że serwer wytrzyma takie obciążenie. To ważne zwłaszcza w tych firmach, które pracują na dużych plikach, które zajmują nawet po kilka terabajtów miejsca.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Struktura plików i prawa dostępu
Pamiętajmy o tym, że nie każdy użytkownik musi mieć rangę administratora. Co do zasady, im mniej takich osób w firmie, tym lepiej. Znacznie minimalizuje to ryzyko potencjalnego wycieku danych czy nawet omyłkowego skasowania lub przeniesienia danych na przykład do innego folderu.
Nie obawiajmy się też nadawać niektórym użytkownikom tylko prawo do podglądu plików, bez opcji ich edytowania. Nawet gdyby taka decyzja budziła wiele kontrowersji i stała się zarzewiem gorącej dyskusji w firmie, to — w ostatecznym rozrachunku — przełożony musi tylko wykazać, że jego decyzja była podyktowana troską o bezpieczeństwo danych formowych. W ostatecznym rozrachunku to one są absolutnie kluczowe.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?