Czy smartfon z Androidem można połączyć z zewnętrzną klawiaturą?

Coraz szybciej rośnie grupa osób, dla których telefon to już nie tylko urządzenie do kontaktowania się ze znajomymi, ale też ważny element pracy i kariery. Często zdarza się, że chcemy z wykorzystaniem telefonu napisać długą wiadomość e-mail lub rozpisać wytyczne dla naszych pracowników. Czy pomoże nam w tym zewnętrzna klawiatura?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 czerwca 2021

Czy pisanie na klawiaturze ekranowej jest łatwe i wygodne?

Trudno o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Klawiatura ekranowa na pewno bardzo dobrze sprawdza się w krótkich wiadomościach tekstowych oraz wiadomościach, których długość na nie więcej niż kilka zdań, a które umieszczamy na przykład w naszych serwisach społecznościowych.

Istnieje wiele ciekawych rozwiązań, które sprawiają, że generowane w ten sposób treści możemy szybko wzbogacić na przykład o emotikony. Emoji to obecnie w tym samym stopniu intuicyjne co popularne rozwiązanie i nic nie wskazuje na to, by ten stan rzeczy miał niebawem ulec zmianie.

Największą bolączką są polskie znaki diakrytyczne oraz zbyt agresywnie działające słowniki, które na przykład automatycznie poprawiają za nas błędy. Tyle tylko, że czasem wyrazy, jakie wpisujemy to nie błąd. Jeśli używamy słownictwa specjalistycznego, to szansa na zastąpienie dobrze wpisanego wyrazu takim, który nie pasuje do kontekstu, jest bardzo duża. 

Problematyczne są też zasady dotyczące wklejania i kopiowania tekstu lub jego intuicyjnej edycji. To rozwiązania, gdzie smartfony wciąż dość mocno odstają od tego, co oferują laptopy lub komputery PC. Precyzja ekranu dotykowego — a więc i naszego palca — jest o wiele mniejsza od laserowej myszki optycznej czy gładzika i kursora. 

Czy do smartfona z Androidem można dokupić fizyczną klawiaturę?

Jeszcze kilka lat temu na rynku istniało kilka firm, które były wyspecjalizowane w produkcji smartfonów z taką właśnie klawiaturą. Bardzo często zdarzało się, że były one chwalone za intuicyjną obsługę. Czy tego jednak chcemy, czy nie, ostatecznie obszar roboczy wyświetlacza wygrał z komfortem, jaki dawała klawiatura QWERTY. 

Słaby zasięg komórkowy w biurze, co robić?Słaby zasięg komórkowy w biurze, co robić?Anna Malinowska

Rynek jednak nie znosi próżni i dość szybko pojawiły się mobilne klawiatury, które łączyły się z naszym telefonem przez port micro-USB (później USB-C) lub z wykorzystaniem łączności bezprzewodowej Bluetooth. Ich mankamentem było jednak to, że były one raczej niewielkie. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Prawdziwe, pełnoprawne klawiatury, które sprawnie łączyłyby się z telefonem z Androidem, można w praktyce wymienić na palcach dwóch rąk. Owszem, są na rynku takie rozwiązania, jednak nie ma ich zbyt wiele. Co więcej, niektóre firmy ograniczyły się do wsparcia tylko własnej, autorskiej fizycznej klawiatury.

Jeśli nie fizyczna klawiatura do smartfona, to co?

Niestety, nasze możliwości są mocno okrojone. W praktyce możemy jeszcze co najwyżej posiłkować się dyktowaniem głosowym. Funkcję tą wspiera na przykład klawiatura G Board od Google. Jest to narzędzie bardzo proste i funkcjonalne, które na pewno warto rozważyć. Jeśli jednak marzy się nam odpisywanie na wiadomości e-mail czy tworzenie długich publikacji ze smartfona, to musimy się raczej uzbroić w cierpliwość i bazować na interfejsie ekranowym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!