Inteligentne ogrzewanie domu: jak to działa?

Z roku na rok rośnie liczba osób, które chciałyby sobie ułatwić życie i — na przykład — zarządzać systemem ogrzewania zdalnie, za pośrednictwem smartfona lub tabletu. Czy to możliwe?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 października 2021

Jak działa inteligentny system ogrzewania posesji?

Można tworzyć takie rozwiązania na co najmniej dwa sposoby. Pierwszym jest inwestycja w odpowiednie rozwiązania już na etapie budowania domu lub posesji wielomieszkaniowej. To rozwiązanie drogie, ale kompleksowe.

Na szczęście, z roku na rok, technologia coraz bardziej tanieje, także nikogo nie powinno dziwić, że takie budynki wyrastają w wielu gminach w Polsce: zarówno na północy kraju, jak i na południu, w terenach górzystych, które z założenia muszą radzić sobie z nieco ostrzejszym klimatem.

Drugie rozwiązanie, jakie mają konsumenci, to zakup odpowiedniego pieca, który jest kompatybilny z wybranymi rozwiązaniami smart. Zwykle skutkuje to tym, że można takim urządzeniem nawigować z poziomu dedykowanej aplikacji.

Warunek jest jeden: musimy urządzenie połączyć z naszą siecią WiFi. Pod wieloma względami jest to więc taki sam schemat, jaki spotykamy na przykład w robotach sprzątających czy w inteligentnym oświetleniu.

Jakie funkcje smart oferują wybrane systemy ogrzewania posesji?

Wiele zależy od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy. Wbrew pozorom, różnice mogą być ogromne. Nie powinniśmy więc ulegać przeświadczeniu o tym, że każdy piec, bez względu na jego cenę, czy renomę producenta, da nam dokładnie takie same funkcje.

Najczęściej jednak można natrafić na tryb automatycznego rozruchu. Rozwiązanie działa w taki sposób, że z pomocą aplikacji możemy zdalnie uruchomić piec lub ustawić na nim interesującą nas temperaturę. Po co?

RODO i nowe prawa osób, których dane dotycząRODO i nowe prawa osób, których dane dotycząRafał Stępniewski

Załóżmy, że jesteśmy poza domem. Na dworze zimno, a temperatura tylko nieznacznie przekracza 5 stopni na plusie. Miło byłoby wtedy wejść do domu, gdzie jest już ciepło i panuje optymalna temperatura, prawda? Właśnie wtedy sprawdzi się taki zdalny tryb rozruchu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co nie powinno nikogo dziwić, może a też w dokładnie taki sam sposób wyłączyć piec, aby zaoszczędzić na rachunku za prąd czy za opał. Zwykle można też bardzo precyzyjnie ustawić temperaturę, jaką chcemy uzyskać na metrażu.

Z jakimi rozwiązaniami współgra inteligentne ogrzewanie?

Najczęściej jest to niezależny ekosystem, który w żaden zaawansowany sposób nie łączy się na przykład z robotem sprzątającym czy mopem. Wynika to z tego, że system ogrzewania w każdej posesji ma charakter nadrzędny.

Warto jednak pamiętać o tym, że można wskazać na takie rozwiązania, dzięki którym możemy na przykład zarządzać poziomem wody w bojlerze. Można też w ten sposób podgrzać znajdującą się w nim ciecz, na przykład, by przygotować sobie gorącą kąpiel.

Istnieją też specjalne moduły, które pozwalają uczynić zwykły piec mianem „smart”, jednak zwykle są to rozwiązania, które kosztują sporo. Bardzo często cena takiego modułu przekracza kilka tysięcy złotych. Dochodzi więc do sytuacji, kiedy moduł smart może być droższy niż cały piec, jaki mamy na posesji. Warto o tym pamiętać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!