Jak działa funkcja EKG w smartwatchach?

Stale rozwijająca się technologia pozwala na stworzenie wielu potrzebnych funkcji w życiu codziennym. Mowa tu nie tylko o funkcjach rozrywkowych czy informacyjnych, ale również o możliwościach kontroli swojego zdrowia — i właśnie taką technologię zastosowano w smartwatchach, czyli funkcję EKG. Czym jest i jak ją wykonać? Zobacz sam!

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 października 2021

Co to właściwie jest EKG?

Elektrokardiografia czyli w skrócie EKG to badanie wykorzystywane w medycynie w celu rozpoznawania chorób serca. Polega ono na rejestracji elektrycznej czynności mięśnia sercowego z powierzchni klatki piersiowej w postaci różnych napięć pomiędzy dwoma elektrodami. Wynik zapisany jest w postaci graficznej odczytywanej w formie krzywej elektrokardiograficznej na specjalnym papierze milimetrowym bądź monitorze. 

Badanie to jest bezbolesne i bezinwazyjne, a czas wykonywania badania jest krótki. Pacjent ma założonych na ciele kilkanaście czujników, między innymi na klatce piersiowej, nadgarstkach czy kostkach u stóp — co pozwala na prawidłowy odczyt pracy serca.

EKG w smartwatchach — jak działa?       

W zależności od modelu i producenta smartwatcha uruchomienie tej funkcji różni się od siebie, dlatego najlepiej zapoznać się z instrukcją obsługi zegarka. 

Wykonując takie badanie u lekarza do pacjenta jest podłączonych kilkanaście czujników, natomiast aplikacja EKG w zegarku korzysta z jednego czujnika, a dokładniej umieszczonego na nadgarstku i z boku zegarka. Jednoodprowadzeniowy zapis z czujnika EKG pozwala na dostarczenie informacji o tętnie i rytmie serca oraz potrafi rozpoznać wystąpienie migotania przedsionków. Funkcja ta nie umożliwia wykrycia innych schorzeń mięśnia sercowego, takich jak zawał. 

Kardiolodzy często zalecają swoim pacjentom noszenie 1-odprowadzonego elektrokardiogramu w domu lub w szpitalu, co umożliwia lepiej ocenić tętno i rytm pracy serca. Smartwatch wyposażony w funkcję EKG pozwala zbadać prawidłowe funkcjonowanie serca (rytm, tętno) i nie trzeba mieć skierowania na odpowiednie badanie od specjalisty. 

Na rytm i tętno serca wpływa bardzo dużo czynników, dlatego też nie wszystkie wyniki wykonane przez aplikację EKG w zegarku będą w pełni odzwierciedlać prawidłowy stan zdrowia. Badania tej aplikacji były wykonywane w środowisku kontrolowanym, a środowisko rzeczywiste może spowodować większą liczbę wyników niejednoznacznych lub niemożliwych do sklasyfikowania. Ważne jest, żeby w razie nieprawidłowości wykrytych przez aplikację udać się do lekarza po odpowiednie skierowanie na badania i zastosowania się do zaleceń specjalisty. 

Kontrola rozmów telefonicznych pracownikówKontrola rozmów telefonicznych pracownikówRafał Stępniewski

Po zapoznaniu się z instrukcją obsługi smartwatcha można korzystać z wbudowanej funkcji EKG. Pobranie pomiaru z zegarka polega na przyłożeniu palca drugiej ręki do czujnika, który jest umieszczony na zegarku. Czujnik pobiera pomiar z nadgarstka i palca — trwa to zaledwie kilka sekund. Na prawidłowy pomiar ma też wpływ nasze samopoczucie, dlatego też należy wykonywać je w ciszy i spokoju — nie powinno się rozmawiać w czasie pobierania pomiaru, a ręce należy położyć na stole lub udach. Pomiar można zapisać w pliku na smartfonie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Funkcja EKG w smartwatchu umożliwia podgląd i kontrolowanie swojego tętna i rytmu pracy serca. W razie nieprawidłowości w wyniku należy niezwłocznie udać się na wizytę do specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: zdrowie

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!