Czy wciąż można kupić oprogramowanie na tradycyjnych nośnikach?

Dostęp do szybkiego, szerokopasmowego, internetu, zrewolucjonizował nasze życie. Oprogramowanie czy gry pobierane przez sieć to jeden z fundamentów internetu XXI wieku. Ściągamy paczki danych, które zajmują grubo ponad 100 GB. Co ważne, dzieje się to bardzo szybko. A czy wciąż można kupić dedykowane oprogramowanie w formie tradycyjnych nośników? No i — czy warto?

  • Michał Górecki
  • /
  • 11 października 2021

Dlaczego większość oprogramowania dostępna jest do pobrania z sieci?

Duże znaczenie odgrywają względy ekonomiczne. Wielkim firmom łatwiej jest wykupić określoną przepustowość łącza, gdzie będą umieszczone pliki, niż tworzyć zaawansowaną sieć dystrybucji, gdzie płyty będą tłoczone, a następnie wysyłane do różnych państw na świecie i dopiero później dystrybuowane. 

To właśnie dzięki oprogramowaniu online możemy cieszyć się z tytułów dostępnych w ramach globalnych premier, gdzie dana gra lub aplikacja dostępna jest na całym świecie tego samego dnia. Wystarczy tylko kliknąć linka, zalogować się i pobrać taką paczkę danych. Nic prostszego!

Kolejnym atutem jest możliwość dynamicznego wydawania aktualizacji. Jeśli nagle okaże się, że pierwotna wersja oprogramowania była na przykład pełna błędów (co jak wiemy, zdarza się we współczesnym świecie niezwykle często), to wystarczy podmienić plik na nowszą wersję, a osobom, które korzystają z wersji pierwotnej, udostępnić aktualizację.

Era aktualizacji, w której żyjemy mniej więcej od 2018 roku, to zupełnie nowa jakość życia. Aktualizować możemy już niemal wszystko: nie tylko gry czy system na komputerze, ale i oprogramowanie w telefonach, telewizorach, a nawet to, które sprawia, że nasze samochody bezpiecznie jeżdżą! To bez wątpienia znak naszych czasów, który nie byłby możliwy do wdrożenia tylko za pomocą tradycyjnych nośników CD/DVD.

Czy wciąż można kupić oprogramowanie na płytach?

Tak, można. Wystarczy wybrać się do dowolnego sklepu z elektroniką użytkową, by zobaczyć, że ten segment rynku wciąż ma się całkiem dobrze. Oczywiście, jego lata świetności już dawno temu minęły. Kiedyś alejki w sklepach RTV/AGD były o wiele dłuższe. Dziś takich narzędzi nie zostało już zbyt dużo. 

Jak założyć fanpejdż na FBJak założyć fanpejdż na FBMartyna Kowalska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ironia losu polega na tym, że niektórzy producenci dają możliwość zakupu pudełek, gdzie znajduje się… kod do pobrania pełnej wersji dedykowanego oprogramowania z internetu. Widać więc dość wyraźnie, że na rynku zachodzą spore zmiany.

Oprogramowanie z tradycyjnych nośników: wada czy zaleta?

Czy tego chcemy, czy nie, za kilka lat płyty CD/DVD będą traktowane w taki sam sposób, jak kiedyś dyskietki 1,44 cala. Niby każdy kiedyś z nich korzystał, ale obecnie to relikt przeszłości. Można spodziewać się, że pewną rolę w przyspieszeniu tego trendu odegra sieć 5G. 

Pamiętajmy też o tym, że w nowoczesnych laptopach bardzo rzadko można natrafić na tackę, dzięki którym takie płyty można odtworzyć. Co więcej, często nie ma jej też w urządzeniach gamingowych! Widać więc dość wyraźnie, że rola nośników tego typu jest coraz mniejsza. 

Po stronie zalet tego typu oprogramowania na pewno można wskazać na to, że możemy je zainstalować zawsze, nawet wtedy, gdy nie mamy dostępu do sieci. Praktyka pokazuje jednak, że takie sytuacje mają miejsce coraz rzadziej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!