Jak zarządzać inteligentnym oświetleniem w domu?
W nowym budownictwie coraz częściej stosuje się inteligentne oświetlenie, ale też wiele osób decyduje się na zmianę tradycyjnego oświetlenia na poczet nowej technologii. Inteligentne żarówki nie muszą być zastosowane tylko i wyłącznie w inteligentnym oświetleniu — można je wykorzystać w oświetleniu działającym na zwyczajny włącznik zamontowany w ścianie.
- Michał Górecki
- /
- 6 października 2021
Inteligentna żarówka — co to jest?
Za źródło światła w inteligentnych żarówkach odpowiadają diody LED, których w zależności od stopnia zaawansowania technologii urządzenia oraz funkcji, wbudowanych diod może być kilka, a droższe modele żarówek oferują różne kolory.
Inteligentną żarówkę można zastosować w tradycyjnych lampach, które można włączać i wyłączać za pomocą tradycyjnego włącznika na ścianie. Jednak, żeby skorzystać z zaawansowanych funkcji wbudowanych w żarówkę, należy ją połączyć z siecią Wi-Fi oraz ściągnąć odpowiednią aplikację do zarządzania oświetleniem.
Każdy producent inteligentnych żarówek ma swoją aplikację służącą do obsługi. W zależności od funkcji, w które wyposażona jest żarówka, dzięki aplikacji można przyciemnić światło, włączyć je lub wyłączyć lub zmienić jej kolor wszystko za pomocą smartfona. Można również tworzyć harmonogramy i scenariusze oświetlenia oraz kontrolować zużycie energii.
Zarządzanie zmianą. Jak ustawić procesy w firmie?Martyna Kowalska
Zastosowanie w żarówkach diod LED wpływa na ich długą żywotność, a niektórzy producenci deklarują ich żywotność nawet do 20 lat przy standardowym użytkowaniu.
Jak działa inteligentna żarówka?
Każdy model żarówki ma wbudowane różne funkcje — mniej lub bardziej zaawansowane.
Jedną z podstawowych zalet inteligentnych żarówek jest jej zdalne sterowanie za pomocą smartfona. Jak już wcześniej wspomniano po połączeniu z aplikacją wszystkie funkcje włącza się dzięki smartfonowi.
Kolejną funkcją jest możliwość przyciemniania i rozjaśniania oświetlenia oraz zmiany koloru- dzięki temu użytkownik może dostosować światło do swoich potrzeb oraz pory dnia lub nocy. Można również określić temperaturę barwy — zimne lub ciepłe światło.
W harmonogramie działania użytkownik może ustawić, kiedy żarówka ma się włączyć, a kiedy wyłączyć. Harmonogram działania żarówki można ustawić na każdy dzień tygodnia inaczej lub tak samo w zależności od potrzeb. Co najważniejsze funkcję tę można zastosować również podczas nieobecności domowników — zapalające się samoistnie oświetlenie oraz jego wyłączenie skutecznie odstraszy potencjalnych złodziei.
Monitoring zużycia energii pozwala na przesłanie raportu na smartfon danej żarówki. W przypadku jednej żarówki nie sprawdzi się, ale zastosowanie inteligentnego oświetlenia w całym domu pozwoli uzyskać rzetelny raport i możliwość obniżenia kosztów.
Profile oświetlenia to zaawansowana funkcja, która pozwoli stworzyć kilka scenariuszy oświetlenia, np. impreza ze znajomymi, romantyczny wieczór czy czytanie książki. Profile te pozwalają na ustawienie kilku żarówek w danym pomieszczeniu.
Synchronizacja inteligentnych żarówek z telewizorem smart pozwala na dodatkowe efekty specjalne, bo żarówki będą zmieniać kolor, intensywność wraz z oglądanym filmem.
Podsumowując, inteligentne żarówki nie muszą być zastosowane tylko i wyłącznie w inteligentnym oświetleniu — można je zastosować w tradycyjny sposób. Połączenie ich jednak z siecią Wi-Fi pozwala się cieszyć wieloma funkcjami, których nie zapewnią zwykłe żarówki.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?