Jak ograniczyć wydatki firmowe?

Czasem może zdarzyć się sytuacja, kiedy obserwujemy, że koszta w naszej działalności niebezpiecznie rosną. Jeśli w porę zauważymy ten moment, to być może uda nam się wyjść z tarapatów. Jak skutecznie ograniczyć wydatki w firmie?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 kwietnia 2021

Podziel wydatki według priorytetów!

Nadrzędną zasadą każdego biznesu jest ograniczanie wydatków tylko tam, gdzie można sobie na to pozwolić i nie zaburzy to funkcjonowania naszej działalności gospodarczej. Jeśli model biznesu opiera się na dostarczaniu paczek do klientów, to radykalne cięcia budżetu na paliwo mogą być raczej gwoździem do trumny naszej działalności.

Oczywiście, zawsze warto zastanowić się nad instalacjami gazowymi, co zresztą wynika z dość prostej kalkulacji ekonomicznej. Cena za litr benzyny wynosi mniej więcej 5 złotych. Za litr gazu zapłacimy dwa razy mniej. Jeśli więc w ramach naszej pracy sporo podróżujemy, to będzie to świetny sposób, by znacznie ograniczyć wydatki w tym obszarze.

Zawsze warto zastanowić się nad wprowadzeniem do firmy tańszych zamienników. Nie musimy korzystać z produktów firm z najwyższych półek w sklepach. Czasem takie same lub podobne parametry zapewnią rozwiązania o wiele tańsze, które nie mają na obudowie lub pudełku logo renomowanego producenta.

Chcesz oszczędzać? Postaw na nowoczesność

Jeśli w firmie wciąż są w użyciu drukarki atramentowe, a wiemy, że ilość drukowanych stron idzie w dziesiątki lub setki, to właśnie znaleźliśmy pierwszy z kilku słabych punktów w naszym biznesie, w którym firma co miesiąc musi topić sporo pieniędzy.

O wiele tańszym, szybszym, a także nowocześniejszym rozwiązaniem jest inwestycja w proste drukarki laserowe. Wydajność jednego naboju do drukowania jest nieporównywalnie większa niż zdecydowanej większości starych drukarek atramentowych.

Podobne przykłady można zresztą mnożyć. Można w tym tonie wypowiedzieć się o wyposażeniu pomieszczenia socjalnego dla pracowników, a także o komputerach i maszynach starej generacji, które słynęły z tego, że pobierały bardzo dużo mocy z sieci.

Atutem przejścia na nowoczesne standardy jest też możliwość odliczenia części tych wydatków od kosztów prowadzenia działalności. Gdybyśmy zdecydowali się w firmie dodatkowo na zakup samochodu elektrycznego, to dofinansowanie od państwa będzie znaczące.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Oszczędzanie w firmie nigdy się nie kończy

Nawet gdy wymienimy urządzenia na nowsze lub powstrzymamy funkcjonowanie procesów, które nie przynosiły nam korzyści, a tylko podnosiły koszty, to nie wolno nam wyjść z założenia, że cała praca jest już zakończona i teraz wszystko będzie idealnie.

Obserwujmy rachunki i analizujmy, czy wydatki, jakie działalność ponosi, wykazują tendencję spadkową. W skrajnej sytuacji, gdyby okazało się, że nie ma innego wyboru, firma może stanąć przed wyzwaniem konieczności zredukowania etatów lub obniżenia premii. Warto podejść do tego zadania z głową i wybrać takie rozwiązanie, które pozwoli przetrwać naszej działalności, a jednocześnie nie będzie skutkować utratą pracy przez wiele osób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!