Jak się chronić przed telemarketerami? Orange podpowiada

Algorytm w aplikacji Orange Telefon wykryje spam telefoniczny i będzie przed nim ostrzegał. Jeśli nie możecie się pozbyć natrętnych telemarketerów, to może być jedyne wyjście.

  • Michał Górecki
  • /
  • 23 grudnia 2021

Na blogu Orange Polska pojawiła się ciekawa propozycja dla tych wszystkich, którzy na co dzień borykają się ze spamem telefonicznym. Najczęściej dotyka on osoby, które gdzieś udostępniły swój numer telefonu, bądź znajdował się w bazie danych, która została sprzedana firmie marketingowej.

Prosty sposób na spam telefoniczny

Jednym ze sposobów na spam telefoniczny poza ochroną swojego numeru telefonu przed bezrefleksyjnym dzieleniem się nim w sieci może być zainstalowanie na smartfonie bezpłatnej aplikacji Orange Telefon. Jej użytkownicy po każdym połączeniu z nieznanego numeru mogą jednym kliknięciem sklasyfikować numer do jednej z 3 kategorii: bezpieczny, złośliwy lub telemarketing.

Wystarczy kilka takich opinii społeczności użytkowników i algorytm aplikacji zacznie mnie ostrzegać, że dany numer to np. „telemarketing”. Dzięki temu można odrzucić połączenie, zanim je odbierzecie. 

Jak aplikacja działa na Adroidzie?

Autor na blogu opisuje też działanie programu. Aplikacja działa nieco inaczej w systemie Android niż w iOS: W smartfonach z Androidem, Orange Telefon zastępuje naszą domyślną aplikację Telefon (tzw. zielona słuchawka) i posiada wszystkie niezbędne jej funkcjonalności: klawiaturę do wybrania numeru, książkę adresową (kontakty), rejestr połączeń, przekierowanie do wiadomości itp.

Facebook bierze się za hejt i spam na grupachFacebook bierze się za hejt i spam na grupachMikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Aby Orange Telefon działał w pełni, musimy też podczas instalacji dać zgodę na odpowiednie uprawnienia aplikacji w systemie. W przeciwnym razie, połączenia przychodzące nadal będą odbierane przez domyślną aplikację Telefon, która nas nie ostrzeże przed niczym.

Jak aplikacja działa na iOS?

Na iOS Orange Telefon jedynie ostrzega, że nieznany numer jest klasyfikowany jako Złośliwy lub Telemarketing. Pozostałe funkcje do dzwonienia są realizowane przez systemową aplikację Telefon. Aplikacja ma kilka innych ciekawych funkcjonalności (dostępność zależy od systemu operacyjnego smartfona): Korzysta z bazy danych numeracyjnych firm. Jeśli dzwoni do nas nieznany numer kuriera, restauracji albo infolinii, to aplikacja wyświetli nam nazwę firmy, o ile znajdzie ją w bazie danych.Można zablokować też konkretne numery lub nawet automatycznie blokować wszystkie połączenia przychodzące sklasyfikowane jako Złośliwe, lub Telemarketing. Więcej znajdziecie na blogu Orange Polska.

Od spamu do vishingu

Aplikacja przeciwspamowa może nas też uchronić przed vishingiem. Na fałszywe połączenia telefoniczne należy bardzo uważać. Niedawno przestępcy podszywali się pod pracowników banku, o czym informowała Komenda Główna Policji i FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP.W ostatnich miesiącach częstym sposobem dokonywania przestępstw na szkodę klientów banków jest wykorzystanie połączeń telefonicznych.

Oszuści podszywają się pod pracowników banków lub innej instytucji godnej zaufania (np. policjanta).Jest to rodzaj phishingu, nazywany vishingiem. Nazwa jest połączeniem słów „voice phishing”, czyli phishing głosowy. Celem oszustwa jest pozyskanie- poufnych informacji (np. login i hasło do bankowości) lub- nakłonienie rozmówcy do wykonania określonych czynności (np. zainstalowania aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!