macOS Monterey oficjalnie dostępny. Jak działa nowy system operacyjny od Apple?

Apple udostępniło oficjalnie system macOS Monterey. Jest do pobrania od 25 października. Jak informuje Apple, system przedstawia zupełnie nowe pomysły na kontakty, ich udostęp­nianie i tworzenie. Pojawiły się nowości w FaceTime. Przeprojektowana została też przeglądarka Safari. Oto jak będzie wyglądał nowy macOS Monterey.rn

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 października 2021

macOS Monterey — nowe wrażenia w połączeniach

Kontakt z bliskimi to podstawa. Zwłaszcza teraz. Dzięki funkcji SharePlay możecie w apce FaceTime wspólnie oglądać filmy i słuchać muzyki, a nawet udostępniać sobie zawartość ekranu. Do tego rozmowy przez FaceTime brzmią i przebiegają naturalniej, a Wiado­mości ułatwiają znajdowanie i przeglądanie fantastycznych treści polecanych przez rodzinę i znajomych.

macOS Monterey – funkcja SharePlay

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Oglądając film lub serial, słuchając muzyki, czy udostępniając sobie ekran, możecie równolegle prowadzić rozmowę przez FaceTime. Tak działa SharePlay, czyli zupełnie nowa funkcja pozwalająca przeżywać emocje wspólnie z rodziną i przyjaciółmi bez względu na dzielący Was dystans.

macOS Monterey — wspólne oglądanie

macOS Monterey umożliwia streaming filmów i seriali, jednocześnie ucinając sobie pogawędkę przez FaceTime ze znajomymi. Dzięki synchronizacji odtwarzania i interfejsu zobaczycie relacje swoich znajomych, jak wszyscy śmiejecie się, bijecie brawo i reagujecie na te same wydarzenia na ekranie dokładnie w tym samym momencie. Głośność jest regulowana automatycznie, więc w czasie seansu możecie swobodnie rozmawiać.

Podobnie wspólnie można słuchać albumów muzycznych. Odtwarzanie jest zsynchronizowane, więc wszyscy widzą utwory ze wspólnej kolejki, a przy użyciu wygodnego interfejsu mogą do niej dodawać własne.Rozmawiając przez FaceTime, można jednocześnie udostępniać cały ekran lub okno wybranej apki. Wspólny ekran przydaje się nie tylko do pracy zespołowej, ale też wtedy, gdy urządzacie sobie z przyjaciółmi nocny maraton gier lub planujecie wakacyjny wyjazd.

macOS Monterey to także nowe wrażenia związane z dźwiękiem przestrzennym i trybami mikrofonu. Tryb Izolacja głosu ogranicza hałasy dobiegające z tła, wysuwając głos użytkownika na pierwszy plan.Dodatkowo widok siatki dzieli ekran na kafelki o równej wielkości, w których widać uczestników połączenia FaceTime. Dzięki tej funkcji lepiej rozmawia się w dużym gronie. I zawsze wiadomo, kogo słychać, bo kafelek osoby zabierającej głos jest wyróżniony.

Czy warto aktualizować Apple iOS?Czy warto aktualizować Apple iOS?Michał Górecki

macOS Monterey — tryb portretowy

Ten nowy efekt, inspirowany trybem portretowym w aparacie iPhone’a i realizowany przez czip M1, ustawia ostrość na użytkowniku, zamiast na tle.Ponadto link do rozmowy przez FaceTime można wysłać też do bliskich i znajomych, którzy mają urządzenia z systemem Windows lub Android. Za sprawą pełnego szyfrowania połączenie będzie równie prywatne i bezpieczne, jak każda inna pogawędka przez FaceTime.

macOS Monterey – pliki udostępnione dla Ciebie

Linki, zdjęcia i inne rzeczy udostępniane w apce Wiado­mości pojawiają się w nowej sekcji Udostępnione Tobie w odpowiedniej aplikacji. W aplikacjach Zdjęcia, Safari, Podcasty i Apple TV łatwo można znaleźć udostępnione materiały, sprawdzić, kto je poleca i odpowiadać prosto z apki, w której je otwieracie – nie trzeba w tym celu wracać do Wiado­mości.

macOS Monterey — kolekcje zdjęć

Kiedy w apce Wiado­mości otrzymasz kilka zdjęć, zobaczysz je w postaci kolażu lub estetycznego stosu, który możesz wygodnie wertować. Łatwo wyświetlisz zdjęcia na planie siatki, odpowiesz na nie szybkim Tapback lub zapiszesz je w swojej bibliotece.

macOS Monterey – nowe podejście do Safari

Opcjonalny kompaktowy pasek kart zajmuje mniej miejsca i przyjmuje kolor strony tak, że sięga ona do samego brzegu okna. Karty połączono z polem inteligentnego wyszukiwania, aby jednym kliknięciem kartę można było uzyskać dostęp do zaawanso­wanych funkcji Safari. Ponadto można nadawać grupom kart nazwy, edytować je i przełączać się między nimi, podążając od tematu do tematu. Grupy dają się nawet przeciągać do treści mejli, gdzie zmieniają się w łatwą do udostępnienia listę linków. Grupy kart samoczynnie synchronizują się między urządzeniami Apple, więc możesz wygodnie kontynuować przeglądanie zawsze i wszędzie, gdy tylko przyjdzie Ci ochota.

macOS Monterey — Tryb skupienia

Nowa opcja w systemie operacyjnym na Maca to tryb skupienia, który poprawia Twoją koncentrację, kiedy musisz się skupić czy nawet wyłączyć z otoczenia. W Trybie skupienia otrzymujesz tylko wybrane powiadomienia. Możesz więc w pełni oddać się pracy albo w spokoju zjeść obiad. Wybierz jeden z proponowanych Trybów skupienia lub skonfiguruj własny.

macOS Monterey – szybkie notatki, na czym polegają?

Notatki to aplikacja, po którą sięgasz, gdy chcesz zapisać jakiś pomysł czy spostrzeżenie. Szybka notatka to nowa funkcja, która pozwala Ci robić takie zapiski podczas dowolnej czynności na Macu. Możesz dzięki niej napisać notatkę od razu w aplikacji, w której akurat jesteś. W „szybkiej notatce” możesz umieszczać linki, wyróżnione fragmenty ze strony w Safari, tagi i wzmianki, by notować ważne nazwy, nazwiska, liczby i pomysły.

Eksperci zalecają, aby dla bezpieczeństwa danych, przed wgraniem systemu, wykonać kopię zapasową.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!