Keylogger – czym jest i dlaczego może być groźny?

Czy wyobrażacie sobie kogoś, kto stoi non stop za waszymi plecami i spogląda jakie przyciski właśnie wpisujecie na klawiaturze komputerowej? To z pewnością nie jest przyjemne uczucie, ty bardziej jeśli nie macie świadomości tego faktu. Tymczasem właśnie tak działa keylogger – bardzo niebezpieczny program, który może wykraść wasze dane.

  • Michał Górecki
  • /
  • 27 października 2021

Czym jest keylogger?

Keylogger to złośliwa aplikacja należąca do kategorii programów szpiegujących typu spyware. Zazwyczaj nie „działa” sam, ale jest powiązany z innym złośliwym oprogramowaniem. Nazwa keylogger pochodzi od angielskiej zbitki key – klucz, i logger – rejestrator. W zasadzie można go pobrać na komputer poprzez wiele dróg, od skopiowania zainfekowanych plików na dysk z poczty e-mail, po kliknięcie złośliwy link przesłany nam mailem czy poprzez komunikator internetowy. Dawniej keyloggery instalowały się samoistnie przy korzystaniu z nieznanych pamięci przenośnych czy też dysków. Do infekcji może dojść na skutek wykorzystania przez hakerów luk w zabezpieczeniach systemu lub przeglądarki.

Nie da się ukryć, że rozwój technologii pozwolił na całkowitą zmianę naszego dotychczasowego życia. Komunikujemy się z ludźmi a z najodleglejszych stron świata za pomocą komunikatorów internetowych, chatów czy wideokonferencji. Większość produktów możemy zamówić przez internet do domu. Podstawą naszej nauki i pracy również stały się strony internetowe czy aplikacje i inne narzędzia cyfrowe. Niestety czyha na nas też wiele niebezpieczeństw, a keylogger jest jednym z nich.

Keylogger jak działa?

To, że niemal cała ludzkość przeniosła się do sieci, oznaczało również, że prędzej czy później, do tej sieci przeniosą się przestępcy. W celu kradzieży naszych danych dostępowych do konta, naszych tajemnic czy informacji potrzebują jednak odpowiednich narzędzi. Oprogramowanie szpiegujące jest bardzo popularne, ponieważ pozwala w czasie rzeczywistym pobierać dane, których nie dałoby się ukraść bądź byłoby to bardzo trudne, przy zwykłym włamaniu do komputera.

Jak działa menedżer haseł?Jak działa menedżer haseł?Michał Górecki

Keylogger bowiem monitoruje aktywność użytkownika na bieżąco. Może rejestrować naciśnięcia klawiszy na klawiaturze i przekazywać je dalej. Dlatego wystarczy wpisać tylko nam znane hasło do aplikacji czy na stronie internetowej, a już kilka minut później cyberprzestępcy będą mogli z niego korzystać. Informacje w postaci logów i zrzutów ekranów są przesyłane do hakerów na odrębny serwer za pomocą poczty elektronicznej.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Proceder ten odbywa się bez wiedzy użytkownika. Co ciekawe nie zawsze jest to oprogramowanie wykorzystywana przez cyberprzestępców. Czasem po tego typu metody sięgają pracodawcy, w szczególności służby specjalne, administracja państwowa, zapewne banki, jak również duże koncerny. Nie chodzi tu wprost o szpiegowanie pracowników, ale o bezpieczeństwo instytucji czy firmy i danych w niej się znajdujących. Oprogramowanie to nie jest może do końca etyczne, ale nie jest nielegalne.

Jak groźny jest keylogger?

Co do zasady keyloggery przejmują kontrolę nad funkcjami systemu operacyjnego odpowiedzialnymi za obsługę klawiatury, ale nie tylko. Złośliwe oprogramowanie może de facto monitorować całą naszą aktywność. Dotyczy to ruchów myszką czy robienia zrzutów ekranu. Keyloggery przechwytują też nasze dane formularzy, które zapisywane są w przeglądarce. Nieprzypadkowo cyberprzestępcy wykorzystują luki w naszych przeglądarkach internetowych, aby je zaatakować. To tam zazwyczaj zapisujemy wiele naszych haseł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!