Media Markt zaatakowany ransomware? Hakerzy uderzyli przed Black Friday

Prawdopodobnie firma posiadająca sieć marketów z elektroniką i AGD jak i sklepy internetowe padła ofiarą cyberprzestępców. Dla niemieckiego sprzedawcy nadchodzą najlepsze tygodnie sprzedażowe w roku, dlatego nie dziwi czas ewentualnego ataku. Na razie nie wiadomo czy jest jakieś zagrożenie dla użytkowników korzystających ze sklepu online.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 listopada 2021

Media Markt zhakowane?

- Jak informuje nas jeden z Czytelników, sieć i serwery grupy Media Markt i Saturn zostały zaatakowane i część z nich ma być zaszyfrowana. Dobra wiadomość jest taka, że sklepy dalej funkcjonują, można kupować i płacić, ale część usług, z których korzystają pracownicy nie jest dostępna – czytamy na stronie Niebezpiecznik.pl.  Prawdopodobnie atak dotknął całą Europę, a Media Markt otrzymał żądanie okupu — ma to być 240 milionów dolarów.

Czym jest ransomware?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ransomware to właśnie okup. Termin powstał ze zbitki słów ang. ransom „okup” i software „oprogramowanie. A zatem ransomware to złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych. Często w ataku wykorzystywane są techniki szyfrujące. W ramach ransomware hakerzy żądają od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego. Programy typu ransomware należą do tzw. złośliwego oprogramowania – malware.

Jak działa ransomware?

Najprostsze typy programów typu ransomware jedynie zakładają na system blokadę, stosunkowo łatwą do zlikwidowania dla doświadczonych użytkowników komputera. Bardziej zaawansowane formy oprogramowania typu ransomware stosują natomiast technikę zwaną kryptowirusowym wymuszeniem – szyfrują pliki ofiary, uniemożliwiając tym samym ich normalny odczyt, i żądają okupu w zamian za deszyfrację danych. W prawidłowo przeprowadzonym ataku wymuszeniowym przywrócenie danych bez posiadania klucza deszyfrującego jest praktycznie niemożliwe.

Ransomware uderza w wielkie firmy, ale często rykoszetem dostają zwykli użytkownicy. Czy przysłowiowy Kowalski może się chronić przed hakerami? Oczywiście. Należy pamiętać, że nie ma żadnej gwarancji, że po zapłaceniu okupu pliki zostaną odszyfrowane. Dlatego zalecane jest wcześniejsze skonfigurowanie ochrony dla urządzeń, gdyż pomaga to w zapobieżeniu infekcjom i w uniknięciu możliwych uszkodzeń. Zdaniem firmy produkującej oprogramowanie antywirusowe Kaspersky warto zadbać o odpowiednią ochronę przed atakiem. Jak to zrobić?

Anty ransomware dla firm. Jak zabezpieczyć się przed atakiem hakerskim?Anty ransomware dla firm. Jak zabezpieczyć się przed atakiem hakerskim?Anna Malinowska

Jak chronić się przed ransomware?

Przede wszystkim warto mieć odpowiednie narzędzia w postaci np. aplikacji blokujących atak i uniemożliwiających zainstalowanie szkodliwego oprogramowania. Aplikacje takie automatycznie tworzą kopie zapasowe plików, gdy podejrzany program spróbuje uzyskać do nich dostęp. Warto też samemu zadbać o regularne tworzenie kopii zapasowe plików w chmurze lub na nośniku zewnętrznym.

Nie będzie błędem regularne aktualizowanie systemu operacyjnego, oprogramowania i pozostałych aplikacji. Aktualizacje zawierają poprawki i udoskonalenia, które czynią aplikacje i system bezpieczniejszymi i stabilniejszymi. Aktualizacje są głównymi sposobami usunięcia luk – tłumaczą eksperci firmy Kaspersky. Na koniec warto pamiętać – nigdy nie otwieraj załączników z wiadomości od nieznanych nadawców. Oprogramowanie ransomware jest często rozprzestrzeniane za pośrednictwem zainfekowanych załączników w poczcie e-mail. Celem cyberprzestępców jest nakłonienie Cię do otwarcia załącznika.

Dlatego też tytuł szkodliwych wiadomości e-mail brzmi tak, jakby zawierały one ważne informacje, na przykład nakaz sądowy, informację dotyczącą oskarżenia, informację o spóźnieniu z uregulowaniem opłaty itd. Zawsze sprawdzaj adres nadawcy przed otwarciem wiadomości e-mail lub załączników. Ostatnia rzecz, o której warto pamiętać, to używanie silnych haseł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!