Nowy standard TV: Sprawdź, czy twój telewizor jest gotowy na nowy sygnał nadawania

Zobacz, co jest potrzebne, aby sprawdzić czy Twój telewizor jest gotowy na nowy sygnał nadawania – rząd przygotował specjalny poradnik.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 marca 2022

Jak sprawdzić czy telewizor jest gotowy na nowy sygnał nadawania

Do sprawdzenia odbioru próbnych programów potrzebujecie tylko telewizora, pilota i kilku minut. Na wszelki wypadek warto mieć też pod ręką instrukcję obsługi odbiornika, ponieważ każdy producent może w inny sposób nazywać różne funkcje i umieszczać je w innych miejscach menu telewizora. Pomocna w sprawdzeniu będzie również specjalna wyszukiwarka dostępna na stronie telewizjanaziemna.pl. Po wpisaniu w niej modelu i marki telewizora dowiecie się czy telewizor odbiera nowy standard.

Przygotowanie telewizora do nadawania nowego sygnału

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Po włączeniu telewizora, na pilocie znajdujemy przycisk ustawień i uruchamiamy tę funkcję. Na wyświetlonej liście szukamy pozycji „odbiór naziemny”, albo obrazka, który ją oznacza (może to być na przykład rysunek masztu nadającego sygnał lub anteny). Wybieramy ją i zatwierdzamy.

Wyszukiwanie nowych kanałów testowych

Szukamy na ekranie opcji „automatyczne wyszukiwanie kanałów”. Zanim ją uruchomimy, pamiętajmy, że po zakończeniu wyszukiwania zmienią się wcześniejsze ustawienia wszystkich programów w telewizorze -mogą zmienić się ich numery na pilocie. Odbiornik może sam wyświetlić takie ostrzeżenie i poprosić nas o potwierdzenie.

Huawei wspiera Rosję? Firma zaprzecza doniesieniom mediówHuawei wspiera Rosję? Firma zaprzecza doniesieniom mediówMikołaj Frączak

Jeżeli się zdecydujemy, uruchamiamy wyszukiwanie automatyczne. Telewizor zacznie sam wyszukiwać dostępne programy, to potrwa to długo. Kiedy skończy, wracamy do zwykłego trybu oglądania telewizji i sprawdzamy, czy pojawiły się programy nadawane w DVB-T2/HEVC. W nowym standardzie nadaje programy TVP: TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Polonia i TVP Rozrywka. Jeżeli pojawiły się na liście kanałów waszego telewizora i możecie je oglądać oznacza to, że jesteście gotowi na DVB-T2/HEVC!

Plansza testowa Sprawdzam TV

Można również wyszukać planszę testową Telewizji Polskiej Sprawdzam TV, na kanale NTV28. Jeśli widać obraz oraz słychać dźwięk oznacza to, że Twój telewizor lub dekoder najpewniej spełnia wymagania nowego standardu. Jeśli natomiast słyszysz dźwięk, a nie widzisz obrazu, konieczna jest wymiana sprzętu na zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC.

Kilka milionów Polaków bez dostępu do telewizji?

W ubiegłym roku Krajowy Instytut Mediów oraz Związek Cyfrowa Polska informowały, że ponad 2 mln gospodarstw domowych w Polsce zagrożonych jest utrata dostępu do telewizji, jeśli nie wymienią odbiorników na przystosowane do nowego standardu. Wyłączanie starego sygnału postępować będzie w Polsce stopniowo – rozpocznie się z końcem marca i potrwa do 30 czerwca tego roku.

W Polsce wdrożenie nowego standardu odbędzie się etapowo:etap 1: od 28 marca 2022 r. – województwa dolnośląskie i lubuskie.etap 2: od 25 kwietnia 2022 r. — województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.etap 3: od 23 maja 2022 r. – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.etap 4: od 27 czerwca 2022 r. — województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Źródło: własne, gov.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!