Ochrona przed atakami DDoS. Jakie narzędzia wykorzystać?

Ataki DDoS są coraz częstsze i firmy na tym cierpią. Jak zabezpieczyć się przed atakami DDoS, z jakich narzędzi korzystać i co oferują? 

  • Damian Jemioło
  • /
  • 6 października 2023

Ataki DDoS wzrosły o 807% w ciągu 9 lat

Zgodnie z danymi portalu Stationx.net w ciągu 9 lat do 2022 r. liczba ataków DDoS wzrosła o 807%. W I kwartale 2022 r. doszło do aż 2,9 mln tego typu incydentów. 

Jak chronić się przed atakami phishingowymi?Jak chronić się przed atakami phishingowymi? Joanna Gościńska

Przykładowo ponadto – według danych Microsoftu – najczęstszym celem ataków DDoS usług giganta technologicznego były Stany Zjednoczone (45%), Indie (13,2%), Azja Wschodnia (11,2%), Europa (10,5%) oraz Korea Południowa (4,2%). 

Nie ma co ukrywać – ataki DDoS są i będą coraz częstsze. Dlatego warto postarać się możliwie zabezpieczyć przed nimi. A z jakich narzędzi można skorzystać?

Akamai – ochrona przed DDoS

Firma Akamai oferuje 3 specjalnie zaprojektowane rozwiązania chmurowe, które zapewniają kompleksową ochronę przed atakami DDoS: Prolexic, Edge DNS i App & API Protector.

Prolexic to usługa, która oferuje w pełni zarządzaną ochronę przed atakami DDoS, działającą na zasadzie umów dotyczących poziomu usług (SLA) i wsparcia. Organizacja chwali się, że Prolexic potrafi zatrzymać ataki na wszystkich portach i protokołach, zanim wpłyną na działalność biznesową.

Z kolei Edge DNS to usługa przenosząca rozpoznawanie DNS do inteligentnego urządzenia brzegowego Akamai. Dzięki niej zapewniona jest nieprzerwana dostępność DNS i wysoka wydajność, nawet w przypadku dużych ataków DDoS. Usługa ta może być wdrożona jako rozwiązanie podstawowe lub dodatkowe, z opcjonalnym wsparciem dla DNSSEC w celu ochrony przed fałszowaniem i manipulacją DNS.

App & API Protector to natomiast rozwiązanie zapewniające solidną ochronę przed atakami DDoS w warstwie aplikacji. Oferta ta obejmuje ponad 10 Tb/s dedykowanej funkcji czyszczenia DDoS z umową SLA zerowej sekundy.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Imperva – automatyczna ochrona przed DDoS

Imperva oferuje natomiast DDoS Protection, które potrafi radzić sobie z różnymi typami ataków DDoS, a także zapewnia możliwość szybkiego i łatwego wdrożenia. Oprogramowanie Imperva obejmujące automatyczną ochronę przed atakami DDoS typu zero-day. 

Oferuje także hybrydowe opcje wdrożenia w chmurze, co oznacza, że może działać zawsze włączone lub na żądanie.

Firma zapewnia również widoczność i raportowanie, co pozwala na monitorowanie i analizowanie ataków DDoS w czasie rzeczywistym. Dzięki narzędziu Imperva Attack Analytics można efektywnie śledzić wzorce ruchu i identyfikować zagrożenia.

Radware – ochrona telekomunikacji

Oprogramowanie do ochrony przed atakami DDoS od Radware skierowane jest w dużej mierze do operatorów telekomunikacyjnych i dostawców chmur.

Narzędzie to zapewnia ochronę przed atakami w różnych warstwach, włącznie z warstwą aplikacji. Wdrożenie jest możliwe w dowolnej infrastrukturze, w tym w chmurze publicznej, centrum danych i sieci 5G.

Cloudflare – ochrona DDoS w Chmurze

Z kolei Cloudflare oferuje system ochrony DDoS oparty na chmurze, który potrafi radzić sobie z atakami warstwy 7, a także atakami warstwy 3 i 4. Jego globalna sieć działa jako zintegrowane narzędzie łagodzenia skutków DDoS, które wykorzystuje każdą maszynę w sieci do ochrony przed atakami.

Firma chwali się, że jej narzędzie jest niezwykle wydajne, blokując średnio 76 mld zagrożeń dziennie. Oferuje również opcje ochrony przed atakami DDoS typu zero-day, zapewniając zawsze włączoną ochronę.

Wpływ sztucznej inteligencji na bezpieczeństwo cyfroweWpływ sztucznej inteligencji na bezpieczeństwo cyfroweMonika Świetlińska

To oczywiście nie wszystkie oprogramowania do ochrony przed atakami DDoS. Na rynku jest ich znacznie więcej. Najważniejsze to wybrać i dostosować je do potrzeb organizacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!