Krytycy Leroy Merlin zablokowani na Facebooku

Tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele Ogólnopolskiego Bojkotu Leroy Merlin.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 kwietnia 2022

Znikający profil z FB

W poniedziałek w okolicach południa z internetu zniknął popularny profil “Ogólnopolskiego Bojkotu Leroy Merlin”. Aktywiści informowali tam o swoich działaniach, planowanych protestach (na najbliższy weekend zaplanowali ich 10 na terenie całej Polski) i rozliczali Leroy Merlin z jego działań.

- Strona została skasowana na żądanie firmy Leroy-Merlin Polska Sp. z o.o., które ta przesłała do firmy Facebook – tłumaczy Dominik Gąsiorowski z OBLM. Jego zdaniem strona “Ogólnopolski Bojkotu Leroy Merlin” oczywiście nie podszywała się pod Leroy Merlin i jego działalność, a jedynie krytycznie ją komentowała, z istotnych społecznie względów.

Jak uważa Gąsiorowski to kolejna z serii skasowanych i zablokowanych przez Leroy Merlin kont w celu ochrony swojego wizerunku. Na dowód przytacza w piśmie rozesłanym do mediów m.in. poniższe kwestie:

Jak ujawnił ukraiński “Forbes” po tym gdy ukraiński oddział firmy opublikował apel o wycofanie się Leroy Merlin z Rosji, centrala firmy włamała się na facebookowe konta własnego oddziału i je skasowała.

Według informacji z tego samego artykułu “Forbes”, a również z posta w serwisie Linkedin opublikowanego przez szefową działu HR w Leroy Merlin Ukraina Liudmyłę Dziubę, po tym jak pracownicy Leroy Merlin Ukraina apelowali w firmowym intranecie o wycofanie się firmy z Rosji, firma zablokowała dostęp do systemów wewnętrznej komunikacji wszystkim 800 pracownikom w Ukrainie. Naraziło ich to na śmiertelne niebezpieczeństwo, bo używali oni tych kont do ewakuacji.

Włamanie na konto Twitter? Oto, co robić dalejWłamanie na konto Twitter? Oto, co robić dalejMikołaj Frączak

- „Wszyscy pracownicy Leroy Merlin Ukraina stracili ze sobą kontakt. W czasie, gdy wielu naszych pracowników jest w niebezpieczeństwie, w okupowanych, zbombardowanych rejonach pod gruzami. Jesteśmy po prostu załamani takimi działaniami Grupy [Leroy Merlin]” — napisała w swoim poście pani Dziuba. – czytamy w informacji Ogólnopolskiego Bojkotu Leroy Merlin.

Jak dodaje Gąsiorowski warto zwrócić też uwagę na zbieżność czasową działań. Po wielu tygodniach milczenia Leroy Merlin Polska przerywa milczenie w mediach społecznościowych i rozpoczyna ofensywę PR-ową. W tym samym czasie wysyła do Facebooka żądanie skasowania krytycznych wobec siebie stron. I dokładnie w tym samym czasie rosyjskie serwisy rozpoczynają akcję dystrybuowania fake-newsów informujących o tym jakby największa konkurencja Leroy Merlin miała powrócić na rynek Rosyjski (jest to nieprawdą, o sprawie informowały Wiadomości Handlowe – czytamy w informacji.

- Jesteśmy wstrząśnięci działaniem Leroy Media Polska, które próbuje zamykać usta swoim krytykom. W ten sposób runęła narracja, którą próbuje budować polski oddział firmy, według której nie ma on nic wspólnego z szaleńczymi działaniami własnej francuskiej centrali. Niestety okazuje się, że Leroy-Merlin Polska Sp. z o.o., również uczestniczy w tym procederze, co potwierdza informacja przekazana nam przez firmę Facebook – tłumaczą przedstawiciele Ogólnopolskiego Bojkotu Leroy Merlin.

Do tej pory ani Facebook ani Leroy Merlin Polska nie odniosły się do tej kwestii.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!