Plaga fałszywych sklepów przed Black Friday. Jak nie dać się oszukać?

Jak najlepiej oszukać klienta w czasie wyprzedaży Black Friday i Cyber Monday? Wystarczy założyć fałszywy sklep internetowy wraz z dużą ilością sztucznie wygenerowanych opinii. Warto wiedzieć, jak się przed tym bronić.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 listopada 2021

Przypadające w ostatni weekend listopada dni Black Friday oraz Cyber Monday rozpoczynają sezon na świąteczne zakupy. Od tego momentu, aż do Bożego Narodzenia, sklepy odnotowują wzrost swojej sprzedaży detalicznej o 30 procent. Jest to dla nich okazja, aby nadrobić zaległości.

Korzystają na tym cyberprzestępcy, którzy zakładają na klientów internetowych sklepów pułapki w postaci fałszywych witryn.W okresie bezpośrednio poprzedzającym sezon wyprzedażowy analitycy z FortiGuard Labs firmy Fortinet zaobserwowali coraz więcej oszustw związanych z fałszywymi stronami internetowymi, które podszywają się pod oryginalne witryny sklepów.

W jaki sposób zwabiane są ofiary?

Konsumenci zazwyczaj trafiają na takie strony poprzez wyszukiwanie słów kluczowych w wyszukiwarkach. Po prostu wpisują nazwę konkretnego produktu, którym są zainteresowani i albo pojawia się on w zakładce „zakupy”, albo jest promowany za pomocą odpowiednio umieszczonych słów kluczowych. Inny kanał dotarcia do konsumentów to promocje w mediach społecznościowych.Wraz z rozwojem internetu, rozwija się również oprogramowanie.

W rezultacie różnica między profesjonalnymi a tworzonymi przez amatorów stronami e-commerce znacznie się zmniejszyła. Obszar ten jeszcze ponad dziesięć lat temu był zarezerwowany dla specjalistów od tworzenia stron internetowych, odpowiedzialnych za zbudowanie i wdrożenie użytecznego mechanizmu robienia zakupów.

Zamawiasz jedzenie przez aplikacje? Użytkownicy mają problemy z rozliczaniem zamówieńZamawiasz jedzenie przez aplikacje? Użytkownicy mają problemy z rozliczaniem zamówieńMikołaj Frączak

Dzisiaj fałszywa strona internetowa, może być łatwo zaprojektowana przez każdego, kto ma praktyczną wiedzę na temat systemów zarządzania treścią (CMS).Sprawia to, że coraz trudniej jest wykryć fałszywe strony internetowe bez wnikliwej analizy ich kodu. W rzeczywistości ktoś z umiarkowaną wiedzą techniczną może stworzyć profesjonalnie wyglądający sklep e-commerce w ciągu kilku godzin, zwłaszcza jeśli używa sprawdzonego szablonu.

Na co uważać?

Jeśli użytkownik internetu trafi na podejrzaną ofertę, promocję, zwłaszcza z zachętą do jak najszybszego nabycia towaru, powinien zachować szczególną ostrożność. Na początek warto przyjrzeć się stronie internetowej pod kątem niespójności, takich jak niedopasowane czcionki, niespójne użycie kolorów, zmiany w stylu języka, błędy gramatyczne i ortograficzne itp. Warto też sprawdzić rekordy WHOIS, aby zobaczyć, jak długo domena istnieje oraz najechać kursorem na link do strony zamieszczony np. w mailach, aby sprawdzić, czy zawiera prawdziwy adres domeny.

Z pewnością nie należy pod wpływem impulsu kupować przedmiotu, jeśli jest on wyjątkowo, jak na rynkowe realia, tani. Jak mówi stare porzekadło, jeśli coś jest zbyt piękne, aby było prawdziwe, to prawdopodobnie nie jest. Można wysłać e-mail lub skontaktować się telefonicznie z przedstawicielstwem firmy, co do której istnieje podejrzenie, że ktoś może się pod nią podszywać, i w ten sposób zweryfikować, czy podane ceny produktu są właściwe.Jeśli natomiast emocje okazały się silniejsze i zakup został zrealizowany, przede wszystkim nie należy wpadać w panikę.

Jeśli konsument obawia się, że padł ofiarą oszustwa, powinien natychmiast zadzwonić do swojego operatora karty kredytowej i poinformować go o tym fakcie.

Źródło: Fortinet

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!