Posiadali filmy z wykorzystaniem seksualnym dzieci. Wpadli w ręce CBZC

44 podejrzanych i ponad 80 przeszukań w całej Polsce – Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości uderzyło w osoby, które posiadały łącznie około 15,5 tys. plików przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci. Akcja odbyła się we współpracy z prokuraturą oraz Europolem.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 listopada 2022

Materiały przedstawiające seksualne wykorzystywanie dzieci

Kilka tygodni temu w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości powołano spośród wszystkich komórek terenowych grupę funkcjonariuszy, którzy posiadają doświadczenie w ściganiu przestępców, zajmujących się dystrybucją materiałów cyfrowych związanych z seksualnym wykorzystaniem dzieci. 

Przeprowadziła ona szerokie działania analityczne i operacyjne. Celem było zidentyfikowanie sprawców takich przestępstw oraz przygotowania materiałów, które pozwolą na przeprowadzenie czynności procesowych. 

Współpraca policji z Google i Facebookiem

CBZC informuje, że mundurowi współpracowali m.in. z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej, z prokuratorami okręgowymi, Europolem, a także dużymi spółkami takimi jak Facebook oraz Google. W działaniach korzystali z doświadczeń oraz wiedzy amerykańskiej organizacji NGO National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC). 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

CBZC zatrzymało 5 osób zajmujących się dystrybucją materiałów pedofilskichCBZC zatrzymało 5 osób zajmujących się dystrybucją materiałów pedofilskichMikołaj Frączak

Setki policjantów, dziesiątki przeszukań

W ostatnim tygodniu października w 14 województwach w różnych porach dnia 300 policjantów CBZC przeprowadziło 82 przeszukania. Zatrzymano 44 osoby w wieku od 18. do 66. roku życia. Zabezpieczono przy tym 350 nośników o dużych pojemnościach. W ramach wstępnej analizy ujawniono około 15,5 tysiąca plików graficznych oraz wideo przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci. 

Co wydaje się wręcz odrażające  Na części zabezpieczonego materiału ofiarami były dzieci w wieku niemowlęcym oraz kilkuletnie” – czytamy w raporcie na stronach CBZC. Część plików była zaszyfrowana i będą one poddawane po odszyfrowaniu dalszym oględzinom, a ilości nielegalnych plików znacznie wzrosną. Jak ustalili śledczy rozpowszechnianie materiałów odbywało się bardzo różnymi kanałami, również na zamkniętych grupach o charakterze międzynarodowym oraz przy użyciu szyfrowanych komunikatorów” – informuje policja. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!