Robotyzacja w przemyśle meblarskim. Jest 29 mln zł na ten cel

Program „Robogrant – pomoc na rozwój polskiej branży meblarskiej” został uruchomiony 11 października 2022 r. przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Celem działania jest rozwój tej istotnej gałęzi polskiego przemysłu, poprzez realizację projektów robotycznych.

  • Michał Górecki
  • /
  • 11 października 2022

Robogrant na robotyzację

Zgodnie z oficjalną informacją MRiT oraz PARP, niebawem ruszy nabór wniosków do pilotażu. Można będzie je składać od 8 listopada do 6 grudnia 2022 roku. Pieniądze na ten cel pochodzą z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Budżet całości przedsięwzięcia to 29 mln złotych. 

Robotyzacja w branży meblarskiej

Celem programRobogrant jest rozwój działalności gospodarczej przedsiębiorstw produkcyjnych z branży meblarskiej poprzez realizację projektów robotycznych” – czytamy w komunikacie. Warto pamiętać, że nasz kraj jest według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii liderem na europejskim oraz światowym rynku meblarskim. GUS wskazuje, że w 2021 r. produkcja mebli w Polsce sięgnęła wartość około 56 mld złotych. Obecnie Polska jest największym eksporterem tego typu produktów w Europie. Na świecie zajmujemy natomiast drugie miejsce.

MRiT zwraca uwagę, że pod względem zrobotyzowania, meblarstwo wypada bardzo słabo na tle innych branż w Polsce. Właśnie z tego powodu instytucje państwowe postanowiły objąć ten sektor wsparciem, które pozwoli na większą automatyzację produkcji. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W Polsce brakuje robotów do pracyW Polsce brakuje robotów do pracyMichał Górecki

Na co można wydać pieniądze z Robograntu?

Grant mogą otrzymać projekty o charakterze inwestycyjnym, których celem jest wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa poprzez robotyzację. Małe i średnie firmy, produkujące meble i mające siedzibę na terytorium Polski, mogą otrzymać wsparcie sięgające 85% wydatków kwalifikowanych, które maksymalnie mogą wynieść 1 mln zł. Co znaczy, że jedna firma może otrzymać nawet 850 tys. zł dofinansowania” – poinformował prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Dariusz Budrowski. 

Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie www.parp.gov.pl/robogrant

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!