Smartwatch czy sportowa opaska jak dobry doktor. Pozwalają wykryć depresję

Korzystanie z urządzeń wearables w celu wykrycia depresji? Naukowcy z Singapuru potwierdzają.

  • Michał Górecki
  • /
  • 28 stycznia 2022

Depresja mierzona aktywnością

Zespół naukowców z NTU Singapore opracował predykcyjny program komputerowy, który można wykorzystać do wykrywania osób o podwyższonym ryzyku depresji. W badaniach wykorzystujących dane z grup depresyjnych i zdrowych uczestników program osiągnął 80 procent dokładności w wykrywaniu osób z wysokim ryzykiem depresji i osób bez ryzyka.

Oparty na uczeniu maszynowym program, nazwany modelem Ycogni, monitoruje ryzyko depresji, analizując aktywność fizyczną, wzorce snu i rytmy dobowe danej osoby uzyskane z danych z urządzeń do noszenia, które mierzą kroki, tętno i wydatek energetyczny i dane dotyczące snu.

Depresja na świecie

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja dotyka 264 miliony ludzi na całym świecie i jest niezdiagnozowana i nieleczona w połowie wszystkich przypadków. W Singapurze pandemia COVID-19 doprowadziła do wzrostu obaw o samopoczucie psychiczne. Nowe badanie przeprowadzone przez singapurski Instytut Zdrowia Psychicznego wskazało na prawdopodobny wzrost problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym depresji związanej z pandemią.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Razer i Fossil wprowadzają na rynek nowy smartwatch dla graczyRazer i Fossil wprowadzają na rynek nowy smartwatch dla graczyMikołaj Frączak

Fitbit już bada depresję

Szacuje się, że różnego rodzaju monitory aktywności czyli smartwatche czy smartbandy i inne gadżety działające podobnie, są noszone przez prawie miliard ludzi, w porównaniu z 722 milionami w 2019 roku. Aby opracować model Ycogni, naukowcy przeprowadzili badanie z udziałem 290 pracujących dorosłych w Singapurze. Uczestnicy nosili urządzenia Fitbit Charge 2 przez 14 kolejnych dni i wypełnili dwie ankiety dotyczące zdrowia, które badały objawy depresji, na początku i na końcu badania.

Opaski badają depresję a ich dane bardziej bezpieczne

Koniec z oszustwami i atakami cyberprzestępców na urządzenia mobilne? Z pewnością będzie bardziej bezpiecznie. Komisja Europejska rozpoczyna krucjatę przeciw hakerom, którzy przechwytują danych ze smartfonów czy smartwatchy a także inteligentnych zabawek dla dzieci.

Smartfon czy inteligentny zegarek? Koniec w bezprawnym wykorzystywaniem danych

Komisja wzmacnia cyberbezpieczeństwo urządzeń i produktów bezprzewodowych. Podjęła działania mające na celu poprawę cyberbezpieczeństwa urządzeń bezprzewodowych dostępnych na rynku europejskim. Kwestia dotyczy zarówno telefonów, jak i inteligentnych zegarków, opasek monitorujący aktywność czy bezprzewodowych zabawek. Zapowiada koniec wykorzystywania danych bez żadnej kontroli.

Ponieważ telefony, inteligentne zegarki, monitory aktywności i bezprzewodowe zabawki są coraz bardziej obecne w naszym codziennym życiu, rośnie ryzyko cyberzagrożeń w odniesieniu do każdego konsumenta. Przyjęty akt delegowany dotyczący dyrektywy w sprawie urządzeń radiowych ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich urządzeń bezprzewodowych przed ich sprzedażą na rynku UE.

Nowe przepisy dla producentów urządzeń mobilnych pomogą m.in. poprawić odporność sieci. Urządzenia i produkty bezprzewodowe będą musiały posiadać funkcje służące zapobieganiu działania na szkodę sieci komunikacyjnych oraz wykorzystania urządzeń do zakłócania funkcjonowania strony internetowej lub innych usług.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!