Cyfrowy bliźniak budynku mieszkalnego. Na czym polega ten projekt?

W Gdyni testowany jest projekt w ramach którego powstanie platforma bliźniaków cyfrowych dostępna w modelu open source, która będzie łączyć Internet Rzeczy z technologiami obrazowymi.

  • Michał Górecki
  • /
  • 4 lutego 2022

Dlaczego Gdynia?

W styczniu 2021 roku Gdynia skorzystała z zaproszenia trójmiejskiej firmy PRE FASADA sp. z o.o. i wzięła udział w europejskim projekcie badawczym ASHVIN. Ma ona na celu rozwój technologii bliźniaków cyfrowych dla obiektów budowlanych. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską i realizowany w ramach programu badawczego „Horyzont 2020”.

Ta nowa technologia cyfrowej repliki fizycznych obiektów, procesów i systemów znalazła już szereg zastosowań w sektorze przemysłu i może istotnie unowocześnić europejski sektor budownictwa.

Projekt realizowany jest przez międzynarodowe konsorcjum składające się z 14 jednostek. Koordynatorem jest Politechnika Berlińska (Technische Universität Berlin). W ramach projektu powstanie 10 cyfrowych bliźniaków budynków i obiektów infrastrukturalnych.

Który budynek otrzyma cyfrowego bliźniaka?

Gdyński samorząd oraz Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych wytypowali budynek przy ul. Zbożowej 30 w Gdyni jako obiekt, dla którego zostanie wykonany model cyfrowego bliźniaka w ramach polskiej demonstracji projektu ASHVIN. Pozwoli to na lepszą ocenę obecnego stanu budynku i dobór odpowiednich prac termomodernizacyjnych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Internet Rzeczy w Polsce — gdzie funkcjonują już rozwiązania?Internet Rzeczy w Polsce — gdzie funkcjonują już rozwiązania?Mikołaj Frączak

Jak działa tworzenie cyfrowego bliźniaka?

Pierwszym krokiem w ramach realizacji projektu było wykonanie dokładnej inwentaryzacji budynku przy pomocy skanera laserowego. Następnie przygotowano dokumentację projektową przy użyciu technologii BIM (Building Information Modelling). Modele BIM mogą zawierać różne typy informacji ułatwiających pracę uczestnikom procesu budowlanego, na przykład informację o zastosowanych materiałach i ich parametrach czy informacje związane z czasem realizacji inwestycji.

ramach projektu w dwóch mieszkaniach zostały zainstalowane czujniki pomiaru jakości powietrza działające w oparciu o technologię LoRaWAN. Jest to bezprzewodowa technologia transmisji danych przeznaczona dla rozwiązań Internetu Rzeczy. Czujniki mierzą temperaturę powietrza, wilgotność, ciśnienie, poziom CO2, poziom natężania światła oraz jakość powietrza. Wszystkie te parametry będą połączone w czasie rzeczywistym z trójwymiarowym modelem budynku BIM.

Czym jest projekt ASHVIN?

Nowa technologia bliźniaków cyfrowych, która już znalazła szereg zastosowań w kilku sektorach przemysłu, może istotnie unowocześnić europejski sektor budownictwa. W ramach finansowanego ze środków UE projektu Ashvin powstanie platforma bliźniaków cyfrowych dostępna w modelu open source, która łączyć będzie internet rzeczy z technologiami obrazowymi, wpisując się tym samym w europejski standard technologii bliźniaków cyfrowych.

Twórcy projektu opracują instrumenty i zademonstrują procedury dotyczące zastosowań platformy, przyczyniając się do unowocześnienia przemysłu budowlanego poprzez optymalizację i zwiększenie produktywności, obniżenie kosztów, a także zapewnienie bezpiecznych warunków pracy i ochronę prywatności. Dzięki platformie użytkownik otrzyma od ręki cyfrową reprezentację konstrukcji, a także będzie mógł zbierać dane w czasie rzeczywistym przed, w trakcie i po jej wzniesieniu, co umożliwi mu monitorowanie zmian w środowisku i w ramach procesów produkcyjnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!