Robokot na chorzowskiej ortopedii. Co robi nowoczesny robot w szpitalu?

Jest robotem, ma kocie uszy oraz wąsy i właśnie rozpoczął pracę na oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dzieci. Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie jest pierwszym szpitalem w Polsce, gdzie na korytarzach i salach urzęduje robot.

  • Michał Górecki
  • /
  • 8 lutego 2022

Czym jest Robokot?

"BellaBot" to dzieło firmy ProCobot, która użyczyła robota chorzowskiemu szpitalowi. Dzięki temu dzieci zyskały nowego "kolegę", który pozwoli im oderwać myśli od stresu związanego z chorobą i rekonwalescencją. Robokot reaguje na dotyk, lubi głaskanie, ma kolorowe oświetlenie i zaprogramowaną funkcję grania muzyki.

Urządzenie jest też ogromnym wsparciem dla personelu. Robot rozwozi posiłki, zbiera zużyte opakowania, informuje o obchodzie lekarskim czy konieczności założenia maski ochronnej. Dzięki funkcji "chodź za mną" może też odprowadzać małych pacjentów na badania i zabiegi. BellaBot jest wyposażony w czujniki 3D, co pozwala mu zachować bezpieczeństwo nawet w przypadku napotkania przeszkody.

Szpital w Chorzowie jako pierwszy szpital w Polsce wprowadza do pracy roboty

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jest to pomysł innowacyjny, który może się sprawdzić w następujących kwestiach:

1. Aspekt psychologiczny "małego" pacjenta

- pobyt w szpitalu dla osób dorosłych jest trudnym przeżyciem, a co dopiero dla dzieci, które wielu rzeczy nie są w stanie sobie wytłumaczyć. Wprowadzenie do Oddziału robota, który pozwoliłby oderwać się pacjentowi, chociaż na chwilę od stresu związanego z zabiegiem byłby pierwszym sukcesem. Będzie to również wpływać korzystnie na kontrolę bólu pooperacyjnego — po to żeby dziecko po operacji nie skupiało się wyłącznie na bólu.

Robot – chirurg przeprowadził pierwszą operację laparoskopową bez udziału człowiekaRobot – chirurg przeprowadził pierwszą operację laparoskopową bez udziału człowiekaMichał Górecki

2. Aspekt pomocy dla pielęgniarek

- personel medyczny za pomocą robota będzie w stanie w sposób bezpieczny oraz efektywny przenosić posiłki na salę — robot może również służyć do odbioru zużytych opakowań po śniadaniu, obiedzie itd. z danej sali. Takie rozwiązanie skutecznie zredukuje niepotrzebne przemieszczanie się zbyt dużej ilości osób przez korytarz oddziału. Jest tak ważne w czasach obecnej pandemii. Również względy sanitarne przemawiają za wprowadzeniem takich rozwiązań.

3. Aspekt informacyjny

- pandemia jest ciężkim czasem dla wszystkich ze względu na panujące obostrzenia oraz wzmożony reżim sanitarny. Robot będzie w stanie odwiedzić przed wizytą każdą salę chorych i poinformować o konieczności założenia masek i o prośbie wyjścia opiekunów dzieci na korytarz w trakcie wizyty, aby w jednym pomieszczeniu nie przebywało zbyt dużo osób. Niestety z naszego doświadczenia wynika, że gdy personel medyczny prosi o wykonanie ww. czynności wiąże się to z dużym niezadowoleniem osób przebywających z pacjentami.

4. Aspekt "nie bój się i chodź za mną"

— mali pacjenci (i nie tylko) ogólnie źle znoszą procedury w postaci pobierania krwi i zakładania wkłuć obwodowych. Pomoc robota, który najpierw będzie eskortował pacjenta do pokoju zabiegowego, a następnie będzie mógł przebywać z nim w trakcie ww. czynności na pewno wpłynie korzystnie na przebieg standardowych procedur medycznych.

Dodatkowo robot korzystać może z audiobooków. Bądź dostarczać książki czy maskotki.

BellaBot jest wyposażona w multimodalne funkcje interakcji, takie jak interakcje głosowe Al, interakcje za pomocą sygnałów świetlnych, interakcje dotykowe i inteligentne wyrażenia. Jest to robot dostawczo- odbiorczy. Przede wszystkim jest bezpieczny — w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa robot BellaBot jest wyposażony w czujniki 3D i nowe modułowe podwozie. Może zatrzymać się pod dowolnym kątem i oddalić się, gdy tylko napotka przeszkody, aby zapewnić bezpieczeństwo.

Źródło: Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie, firma ProCobot

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!