Robot – chirurg przeprowadził pierwszą operację laparoskopową bez udziału człowieka

Smart Tissue Autonomous Robot, czyli STAR wykonał operację laparoskopową na miękkiej tkance świni bez prowadzenia ręki człowieka – informuje Johns Hopkins University.

  • Michał Górecki
  • /
  • 28 stycznia 2022

Robot chirurg daje szansę

Robot wykonał operację laparoskopową na miękkiej tkance świni bez prowadzenia ręki człowieka — to znaczący krok w kierunku w pełni zautomatyzowanej operacji na ludziach. Zaprojektowany przez zespół naukowców z Johns Hopkins University, Smart Tissue Autonomous Robot, czyli STAR został opisany w czasopiśmie Science Robotics.

- Nasze odkrycia pokazują, że możemy zautomatyzować jedno z najbardziej skomplikowanych i delikatnych zadań w chirurgii: ponowne połączenie dwóch końców jelita. STAR wykonał zabieg na czterech zwierzętach i dał znacznie lepsze wyniki niż ludzie wykonujący tę samą procedurę -powiedział starszy autor Axel Krieger, adiunkt inżynierii mechanicznej w Johns Hopkins' Whiting School of Engineering.

Robot precyzyjny… jak człowiek, a nawet lepszy

Robot znakomicie sprawdzał się w zespoleniu jelit, procedurze wymagającej dużej ilości powtarzalnych ruchów i precyzji. Połączenie dwóch końców jelita jest prawdopodobnie najtrudniejszym etapem w chirurgii żołądkowo-jelitowej, wymagającym od chirurga zszycia z dużą dokładnością i spójnością. Nawet najmniejsze drżenie ręki lub źle założony szew może spowodować przeciek, który może mieć katastrofalne komplikacje dla pacjenta.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- STAR wykonał tę procedurę u czterech zwierząt i dał znacznie lepsze wyniki niż ludzie wykonujący tę samą procedurę – stwierdził Axel Krieger.

Autonomia i precyzja na najwyższym poziomie

To właśnie Krieger, pracując z ekspertami z Dziecięcego Szpitala Narodowego w Waszyngtonie i Jin Kangiem, profesorem inżynierii elektrycznej i komputerowej Johns Hopkins University, pomógł stworzyć robota oraz system wizyjny zaprojektowany specjalnie do zszywania tkanek miękkich.

Zespół wyposażył STAR w nowe funkcje zwiększające autonomię i precyzję chirurgiczną, w tym specjalistyczne narzędzia do szycia i najnowocześniejsze systemy obrazowania, które zapewniają dokładniejsze wizualizacje pola operacyjnego.

Robot zrobił to, czego nie potrafiły inne maszyny

Zdaniem JHU chirurgia tkanek miękkich jest szczególnie trudna dla robotów ze względu na ich nieprzewidywalność, zmuszając je do szybkiej adaptacji do radzenia sobie z nieoczekiwanymi przeszkodami. STAR ma nowatorski system sterowania, który może dostosować plan operacji w czasie rzeczywistym, tak jak zrobiłby to chirurg.

Zdobycie umiejętności zespalania tkanek przez roboty sprawi, że zadania chirurgiczne, które wymagają wysokiej precyzji i powtarzalności, mogą być wykonywane z większą dokładnością i precyzją u każdego pacjenta, niezależnie od umiejętności chirurga

Robot – chirurg i technologia

Strukturalny trójwymiarowy endoskop oparty na świetle i algorytm śledzenia oparty na uczeniu maszynowym opracowany przez Kanga i jego uczniów to system prowadzący robota STAR.

W miarę jak medycyna zmierza w kierunku bardziej laparoskopowych podejść do operacji, ważne będzie posiadanie zautomatyzowanego systemu robotycznego zaprojektowanego do takich procedur.

Źródło: Johns Hopkins University.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!