Jakie urządzenia elektroniczne pobierają najwięcej prądu w domu?

Elektronika w domu to świetna rzecz, ale wiąże się opłatami za prąd. Które urządzenia potrzebują go najwięcej?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 lutego 2022

Co roku rosną rachunki za energię elektryczną, dlatego warto szukać sposobu, żeby wydatki na prąd mieć pod kontrolą. To oznacza, że powinniśmy wiedzieć, co zużywa najwięcej energii w domu. Można samodzielnie przeliczyć, ile kosztuje nas praca poszczególnych sprzętów domowych. Takie obliczenia będą zdecydowanie dokładniejsze niż wszelkie zestawienia znalezione w internecie, ponieważ będą dostosowane do realiów naszego gospodarstwa domowego. My wiemy przecież najlepiej, ile czasu pracują poszczególne urządzenia.

W dzisiejszym gospodarstwie domowym znajduje się bardzo wiele urządzeń zasilanych energią elektryczną. Niektóre z nich są konieczne i działają przez wiele godzin dziennie, inne – przez 1-2 godziny na dobę. Eksperci PGNiG sprawdzili, ile prądu zużywają poszczególne sprzęty domowe i które z nich generuje największe zużycie.

Jak sprawdzić pobór prądu i koszt działania konkretnego sprzętu domowego? Należy przygotować do tego kilka danych, które będą potrzebne do obliczeń. Przede wszystkim należy zapisać, ile czasu pracują poszczególne urządzenia w godzinach. Potem trzeba sprawdzić moc każdego sprzętu podaną w watach (W). To konieczne, ponieważ konkretne urządzenia zużywają różną ilość energii elektrycznej. Gdzie znaleźć moc urządzenia? Taka informacja jest podawana często w instrukcji, a na pewno znajduje się na tabliczce znamionowej sprzętu.

Na fakturze za energię elektryczną, którą otrzymaliśmy od dostawcy prądu, należy sprawdzić, jaka jest cena za 1 kWh. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na to, czy mamy stałą stawkę za prąd (taryfa G11), czy też jest ona różna w zależności od konkretnych godzin.

PKO BP ostrzega swoich klientów. Nie wysyłamy wyciągów bankowych, to cyberprzestępcyPKO BP ostrzega swoich klientów. Nie wysyłamy wyciągów bankowych, to cyberprzestępcyMikołaj Frączak

Oczywiście to wyniki uśrednione, bo jedne gospodarstwa domowe mogą częściej używać danego urządzenia, inne – rzadziej. Jak to wygląda z urządzeniami elektronicznymi jak laptop czy telefon?

Ile kosztuje naładowanie telefonu?

Ile kosztuje naładowanie telefonu? Najnowsze smartfony generują mniejsze koszty, bo mają bardzo pojemne baterie, a więc nie trzeba ich ładować tak często. Oczywiście zależy to od intensywności ich użytkowania. Można jednak przyjąć, że codziennie podłączamy telefon do ładowania na 1 godzinę. Podczas ładowania telefonu pobór to około 6,8 W. Dzienne zużycie energii elektrycznej: 0,0068 kWh; Roczne zużycie energii elektrycznej: 2,48 kWh;

Ile prądu zużywa telewizor?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Telewizor to ciągle centrum domowej rozrywki, szczególnie w czasach pandemii. Obecnie Polacy spędzają na oglądaniu telewizji około 5 godzin dziennie. Oczywiście pobór prądu będzie zależał od konkretnego modelu i wielkości ekranu. Przyjmujemy do obliczeń telewizor 40 cali o mocy 70 W. Dzienne zużycie energii elektrycznej: 0,35 kWh; Roczne zużycie energii elektrycznej: 128 kWh;

Ile prądu zużywa komputer stacjonarny?

Coraz częściej komputery stacjonarne i laptopy stają się podstawowymi sprzętami użytkowanymi w domach. Komputer PC działa średnio około 5 godzin dziennie, a jego moc to 90 W. Dzienne zużycie energii elektrycznej: 0,54 kWh; Roczne zużycie energii elektrycznej: 197,1 kWh;

Ile prądu zużywa laptop?

Obecnie znacznie więcej niż przed pandemią ze względu na to, że wiele osób nadal pracuje zdalnie ze względów sanitarnych. Można zatem przyjąć, że laptop jest włączony przez 8 godzin dziennie, a jego moc to 48 W. Dzienne zużycie energii elektrycznej: 0,38 kWh; Roczne zużycie energii elektrycznej: 138,7 kWh.

Źródło: PGNiG

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!