PKO BP ostrzega swoich klientów. Nie wysyłamy wyciągów bankowych, to cyberprzestępcy
Największy bank w Polsce poinformował, że jego klienci mogą dostawać maile informujące o przesłaniu wyciągów bankowych. To jednak nie jest korespondencja z banku ale phishing.
- Mikołaj Frączak
- /
- 3 lutego 2022
Bank nie wysyła wyciągów bankowych – to oszustwo
- Ostrzeżcie znajomych! Uważajcie na fałszywe maile! To nie są wiadomości od nas — w załącznikach nie ma wyciągów. Jeśli otworzycie załącznik możecie zainstalować na swoim komputerze złośliwe oprogramowanie – apeluje PKO BP. To przykład phishingu połączonego z malware. Na polskie firmy oraz instytucje państwowe trwa nieustanny atak cyberprzestępców. Wykorzystują one szereg niebezpiecznych rozwiązań, które prowadzą do utraty danych, kont i usług oraz pieniędzy z rachunków bankowych.
Czym jest phishing?
Phishing — to nazwa, która nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z angielskim słowem „fishing” oznaczającym łowienie ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę” i „łowią” swoje ofiary.
Zacznijmy od podejrzanych stron. To takie, które wyłudzają dane osobowe i dane uwierzytelniające. Linki do nich przesyłane są różnymi kanałami — SMS-em, mailem lub przez media społecznościowe. Ich adresy mogą znajdować się w różnych domenach, nie tylko w domenie krajowej *.pl. W przypadku takich stron kluczowe jest szybkie działanie — rozpoznawanie, raportowanie oraz współdzielenie informacji o złośliwych domenach. Wszystko po to, by jak najszybciej zablokować do nich dostęp. Pomaga w tym uruchomiona przez NASK lista ostrzeżeń, która jest dostępna publicznie i wykorzystywana przez operatorów do blokowania dostępu do niepożądanych stron.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Co to jest vishing i dlaczego jest niebezpieczny?Martyna Kowalska
Czym jest malware?
Jak informuje firma Avast malware to różnego rodzaju szkodliwe programy, które usiłują zainfekować komputer lub urządzenie mobilne. Hakerzy wykorzystują malware do różnych celów — wykradania danych osobowych, haseł i pieniędzy oraz blokowania dostępu do urządzeń. Przed zagrożeniem typu malware można się uchronić, stosując odpowiednie zabezpieczenia.
Malware (skrót od “malicious software”) jest uważany za uciążliwy lub szkodliwy typ oprogramowania, który ma na celu potajemnie uzyskać dostęp do urządzenia bez wiedzy użytkownika. Rodzaje złośliwego oprogramowanie obejmują oprogramowanie szpiegujące (spyware), adware, phishing, wirusy, trojany, rootkity, zagrożenia typu ransomware oraz porywaczy przeglądarki.
Skąd się bierze malware
Malware najczęściej dostaje się na urządzenie z Internetu i poczty elektronicznej. Może również pochodzić ze zhakowanych stron internetowych, wersji demo gier, plików muzycznych, pasków narzędziowych, oprogramowania, bezpłatnych subskrypcji lub innych plików pobranych z Internetu na urządzenie, które nie jest odpowiednio zabezpieczone.
Jak rozpoznać malware
Jeśli komputer działa bardzo wolno, można przypuszczać, że został zainfekowany przez malware. Inne niepokojące symptomy to wyskakujące okienka, zwiększona ilość spamu i częste zawieszanie się komputera. Aby sprawdzić, czy komputer jest zainfekowany, można użyć skanera wykrywającego malware. Taki skaner jest dostępny we wszystkich narzędziach do usuwania malware.
Źródło: AVAST, PKO BP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?