TVP przechodzi na DVB-T2/HEVC. Co to oznacza?

TVP przechodzi na nowy standard nadawania telewizji od grudnia 2023 r. Co to oznacza dla widzów TVP?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 27 listopada 2023

TVP z nowym standardem

Telewizja Polska S.A. szykuje się do ważnego technologicznego przełomu. W grudniu 2023 r. multipleks 3 (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej, przez który odbieramy większość kanałów TVP, zmieni sposób nadawania na nowocześniejszy standard DVB-T2/HEVC. Ta zmiana dotknie wszystkich regionów Polski i zostanie przeprowadzona w dwóch etapach.

11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Pierwszy etap nastąpi w nocy z 14 na 15 grudnia i obejmie województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie, oraz śląskie. 

Drugi etap przewidziany jest na noc z 18 na 19 grudnia i dotyczy województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Co nowy standard oznacza dla widzów?

DVB-T2/HEVC to nowy standard nadawania telewizji naziemnej, który zastąpi obecny system DVB-T/MPEG-4. Celem tej zmiany jest uwolnienie częstotliwości z zakresu 700 MHz, które będą wykorzystywane przez sieci telefonii komórkowej. 

Co więcej – przejście na DVB-T2/HEVC to szansa na znaczące podniesienie jakości obrazu. Nowy standard pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie częstotliwości radiowych, co w przyszłości może oznaczać również rozbudowę oferty programowej.

Jednak dla wielu gospodarstw domowych zmiana standardu oznacza konieczność dokonania pewnych zmian w sprzęcie telewizyjnym. Jeśli nasz telewizor lub dekoder nie są przystosowane do odbioru DVB-T2/HEVC, będziemy musieli zdecydować się na ich wymianę.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy twój telewizor działa z nowym formatem?

Jak sprawdzić, czy nasz sprzęt będzie obsługiwać nowy format? Najprostsza metoda to próba odbioru programów nadawanych już w standardzie DVB-T2/HEVC na MUX-1 i MUX-2. Jeśli np. Polsat HD są odbierane bez problemów, to znaczy, że nasz sprzęt jest przygotowany na nadchodzącą zmianę.

Ponadto, aby ułatwić widzom adaptację, TVP planuje równoległą emisję wybranych programów na MUX-3 i MUX-6. TVP1, TVP2, TVP Info będą nadawane w obu standardach od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r., a TVP ABC i TVP Kultura od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.

Bon na dekoder lub telewizor. Komu przysługuje dofinansowanie?Bon na dekoder lub telewizor. Komu przysługuje dofinansowanie?Michał Górecki

Przejście na DVB-T2/HEVC to znaczący krok w stronę nowocześniejszej telewizji naziemnej. Choć wymaga pewnych dostosowań, przyniesie widzom lepszą jakość obrazu i dźwięku, a w przyszłości – możliwe, że także szerszą ofertę programową.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!