W jaki sposób śledzić czas pracy?

Coraz więcej firm decyduje się na śledzenie czasu pracy osób zatrudnionych. Mimo tego, że wzbudza to wiele kontrowersji, to nic nie wskazuje na to, by trend miał w najbliższych latach wyhamować. Dużej dynamiki nadała mu dodatkowo praca zdalna. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 marca 2021

Jak śledzić czas pracy pracownika?

Na początku warto zastanowić się nad tym, czy aby na pewno warto. Jeśli mamy niewielką działalność i wszyscy członkowie zespołu wyrabiają się ze swoimi zadaniami, to można powiedzieć, że zakup dedykowanego w tym celu oprogramowania byłby wręcz marnotrawstwem pieniędzy.

Sytuacja zmienia się wraz z wielkością firm i ilością osób w nich zatrudnionych. Czasem nawet najlepszy menedżer nie jest w stanie szybko zorientować się w tym, czy wszystkie zespoły projektowe odpowiednio dysponują swoimi zasobami czasowymi.

Właśnie w takiej sytuacji dedykowane oprogramowanie do analizy czasu pracy w firmie może się przydać. Monitorowanie czas u pracy nie musi i nie powinno być odbierane przez załogę jako próba ich inwigilacji i jest to element, na który warto wcześniej zwrócić podopiecznym uwagę.

Taki system może dać pewien poziom wiedzy o zachowaniu konkretnych osób i ich zaangażowaniu w projekty, to prawda. Oznacza to jednak, że w rękach dobrego szefa będzie to narzędzie, które umożliwi sprawiedliwe wypłacenie premii za wykonanie zleconych zadań przed terminem.

Analiza czasu pracy jako narzędzie wspierające klientów

Ciekawym zastosowaniem tego typu narzędzi jest możliwość analizy danych o czasie, jakiego wymagają poszczególni klienci. To dość nietypowe, ale coraz popularniejsze zastosowanie takiego oprogramowania. Można bardzo dobrze opisać to na poniższym przykładzie.

Jeśli duży klient stale zgłasza konieczność wdrażania poprawek (mimo tego, że cała platforma działa dobrze), z których się później wycofuje, to firma ma problem. Musimy zaangażować określoną grupę osób, które rzucają swoje zadania i tworzą funkcje, z których nasz partner biznesowy i tak później nie skorzysta. Z przedsiębiorczego punktu widzenia jest to stracony czas, za który musimy tym osobom zapłacić.

Dla kontrastu, jeśli współpracujemy z firmą, która ma u nas wykupioną niższą usługę abonamentową, ale poświęcamy jej o wiele mniej czasu i zasobów ludzkich, to nagle może okazać się, że zarabiamy właśnie dzięki niej. Tryb analizy danych w takich aplikacjach może pozwolić wyciągnąć wiele interesujących wniosków i warto o tym pamiętać.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co jeszcze przemawia za wdrożeniem oprogramowania analizującego czas pracy?

Warto wskazać też na rozwój firmy w ujęciu łącznym oraz na tworzenie ścieżek kariery dla pracowników. To, że ktoś robi coś wolniej niż jego kolega, obok którego siedzi, nie kwalifikuje takiej osoby od razu do zwolnienia. To bardzo zły tok myślenia.

Warto spojrzeć na jakość. Jeśli wolniej piszący oprogramowanie programista robi to dokładniej i jego kod wymaga mniejszej ilości poprawek, to taki software także to wykaże. Nagle może okazać się, że to najszybszy pracownik z zespołu jest tym, po którym trzeba poświęcać najwięcej czasu na ewentualne poprawki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!