Jak utylizować półprodukty?

Troska o naszą planetę wreszcie zaczyna odgrywać coraz większe znaczenie. Poświęcamy dużo uwagi utylizacji różnych typów odpadów, a także uczymy się segregacji. Wciąż jednak często zdarzają się pytania o to, jak utylizować półprodukty

  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 marca 2021

Czym są półprodukty i jak je utylizować?

Nie istnieje jednolita definicja półproduktów. Czasem mogą być to wyroby, jakie powstały w jasno określonym etapie produkcji, jakie później same podlegają kolejnym fazom przerobu, a kiedy indziej są to już gotowe rozwiązania, jakie bez trudu można kupić na wolnym rynku.

Sprawia to, że mogą (choć nie zawsze muszą) podlegać zasadom ewidencji. Szczególnie często spotykamy się z nimi w branży budowlano-remontowej. Najczęściej gdy myślimy o półproduktach, mamy na myśli prefabrykaty i jest w tym twierdzeniu sporo prawdy.

Oznacza to, że na przykład kartongips czy więźba dachowa może być uznana za półprodukt. Dość nieczęsto wymienianym półproduktem jest też farsz, z jakim spotykamy się w gastronomii. Stosuje się go jako „wypełnienie” na przykład do pierogów. To kolejny przykład takiego produktu.

Kolejne przykłady można spotkać na przykład w branży hi-tech, czyli wysoko rozwiniętych technologii. Z tą spotykamy się choćby w branży RTV-AGD, ale i w świecie nowoczesnych smartfonów, laptopów lub — patrząc nieco szerzej — samochodów czy hal montażowych, gdzie powstają części do samolotów. Pokazuje to dość dobrze, że półprodukty towarzyszą nam każdego dnia, choć niezbyt często zdajemy sobie z tego sprawę.

Na czym polega utylizacja półproduktów?

Dużą rolę odgrywa przede wszystkim odpowiednia klasyfikacja odpadów. Nie można jednak podejść do niej w sposób dobrowolny. Jasne wytyczne narzuca na nas Ustawa o Odpadach, która wprost stwierdza, że klasyfikuje się je ze względu na źródło pochodzenia czy kryterium toksyczności.

Ustawodawca zwraca też dużą uwagę na takie kwestie, jak ich toksyczność dla organizmów żywych, zagrożenie generowane dla wód powierzchniowych i gruntowych czy właściwości rakotwórcze. Na liście obostrzeń jest też nieprzyjemny zapach oraz tendencje materiału do samozapłonu, co zwłaszcza w cieplejszych miesiącach roku może odgrywać bardzo dużą rolę.

W Polsce dzielimy odpady według klucza, który opisuje ich grupę, typ, gatunek oraz rodzaj. W naszym kraju zwiększa się ilość firm wyspecjalizowanych w zakresie utylizacji oraz recyklingu. To bardzo pozytywny trend, który niesie ze sobą ogromny potencjał na przyszłość.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jednoznaczne wytyczne dotyczące utylizacji półproduktów

Niestety, ale ilość towarów, które mogą (ale nie muszą) być zakwalifikowane w ten sposób jest tak duża, że stworzenie jednolitych wytycznych byłoby znacznie utrudnione. Inne zagrożenie generuje taki półprodukt, jak zużyty w gastronomii farsz, a zupełnie inaczej trzeba obchodzić się z watą szklaną czy wielkimi blokami z wielkiej płyty.

Sprawia to, że każdorazowo o wiele lepiej jest skontaktować się z firmami wyspecjalizowanymi w tym obszarze rynku. Pozwoli to uniknąć wielu potencjalnych problemów z prawem, a dodatkowo uwolni firmy od konieczności samodzielnego nadzorowania tego procesu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!