Wirtualizacja. Co to jest?

Wraz z rozwojem techniki, w naszym świecie pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu brzmiałyby jak scenariusz niezbyt dobrego filmu science-fiction. Jednym z nich jest wirtualizacja. Czym jest i dlaczego nagle stała się tak ważne?

  • Michał Górecki
  • /
  • 23 marca 2021

Co to jest wirtualizacja?

W dużym skrócie korzysta ona z ogromnej mocy obliczeniowej, jaką zapewniają współczesne komputery i serwery wirtualne, by utworzyć symulowane środowisko cyfrowe. Pozwala to współdzielić miejsce między dziesiątkami a czasem i setkami użytkowników na tym samym serwerze, gdzie każdy — w pełni niezależnie od innych użytkowników — może optymalizować parametry przestrzeni wirtualnej pod swoje preferencje.

Najczęściej spotykamy się z wirtualizacją w odniesieniu do maszyn wirtualnych, które mogą nawet łączyć się i komunikować z innymi sprzętami tego typu. Pozytywnym atutem całego procesu jest to, że przy odpowiednio dużym potencjale obliczeniowym, wpływa na zmniejszenie fizycznej liczby serwerów na całym świecie.

To z kolei zmniejsza nasz ślad węglowy, na jaki składa się między innymi pobór mocy oraz materiały niezbędne do przetworzenia i późniejszego wyprodukowania podzespołów, jak choćby krzem, który napędza zdecydowaną większość obecnych na rynku urządzeń elektronicznych.

Jakie są „rodzaje” wirtualizacji?

Nie jest to jeden, jasno rozrysowany proces, a raczej kilka jego składowych, które dają dostęp do szeregu zupełnie innych funkcji. W praktyce oznacza to, że z potencjału maszyn wirtualnych zupełnie inaczej mogą korzystać programiści, a inaczej typowi użytkownicy, którzy chcą tylko mieć zapewnioną odpowiednio dużą moc obliczeniową.

Najczęściej spotykamy się z emulacją API. Wprowadza ona do głównego systemu otoczenie API, które może pochodzić z zupełnie innej platformy. W ten sposób maszyny pracujące na zamkniętych platformach mogą szybko komunikować się i wymieniać dane z urządzeniami działającymi na Unixie lub Linuxie.

Z biegiem czasu, gdy moc takich urządzeń rosła, coraz popularniejsza stała się pełna emulacja. Jej schemat opiera się na tym, że są to w zasadzie pełne (tyle, że wirtualne) odpowiedniki całego komputera. Takie oprogramowanie wykonuje wszystkie procesy, jakie zachodziłyby w prawdziwym komputerze.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Przyszłość wirtualizacji

Bez wątpienia maluje się ona w bardzo jasnych barwach. Na przestrzeni ostatnich dekad moc obliczeniowa komputerów rosła niemal wykładniczo. Sprawia to, że emulowanie wirtualnych procesów, które jeszcze dwie dekady temu wymagały użycia super-komputerów, dziś można przeprowadzić o wiele prościej i szybciej.

Maszyny wirtualne z pewnością będą odgrywać coraz większą rolę nie tylko w pracy, ale i w rozrywce. Dość prawdopodobnym schematem ich wykorzystania będzie „generowanie gry” w chmurze, bez konieczności posiadania fizycznego komputera czy konsoli. Zapewne wystarczą nam tylko gamepady i stabilne połączenia z internetem, by cieszyć się z możliwości pogrania w tytuły, których — ze względu na specyfikację techniczną — nasze karty graficzne nie zdołałyby obsłużyć. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!