Nielegalny streaming. Co mi grozi?
Pięć lat więzienia oraz astronomiczne odszkodowania w procesach cywilnych – takie mogą być skutki nielegalnego streamingu treści wideo znajdujących się na płatnych kanałach. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że czasem niewinna zabawa ich dzieci w internecie, może oznaczać brzemienny w skutkach konflikt z prawem. Co grozi za nielegalny streaming?
- Martyna Kowalska
- /
- 24 marca 2021
Nielegalny streaming płatnych relacji
O tym jak poważne mogą być skutki oszukiwania nadawcy płatnych relacji z imprez sportowych poprzez udostępnianie nielegalnego streamingu znajomym i innym zainteresowanym w sieci, przekonał się niedawno osiemnastolatek z Lubelszczyzny. Mimo dość zręcznej próby ukrycia swojej działalności (co przyznali sami policjanci) został znaleziony, a za swoje czyny stanie przed obliczem wymiaru sprawiedliwości.
Wszystko zaczęło się od zawiadomienia organizatora komercyjnych imprez sportowych, który powiadomił poznańskich policjantów o tym, że ktoś bez jego zgody nielegalnie udostępnia osobom trzecim płatne relacje z wydarzeń. Mimo pewnych trudności wynikających z przebiegłości młodego „pirata”, policjanci potwierdzili zasadę, w myśl której nikt w internecie nie jest anonimowy i ustalili personalia nastolatka. Nie wiadomo, czy zdawał sobie sprawę, że jego działanie, którym chciał zdobyć uznanie w środowisku innych sieciowych piratów jest cyberprzestępstwem zagrożonym karą więzienia oraz ogromnymi odszkodowaniami na rzecz nadawcy.
Organizator imprez oszacował swoje straty na blisko… 4 mln złotych. To tylko pokazuje, jak ogromny ciężar gatunkowy mają takie działania.
Czy dziecko może popełnić cyberprzestępstwo?
Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawę, że aktywność ich pociech może mieć związek z działaniami całych grup przestępczych. Co ciekawe, w gronie współpracowników wspomnianego osiemnastolatka najmłodszy miał... 13 lat. Najpewniej jego los znajdzie się w rękach sądu rodzinnego.
Choćby z tego powodu, warto kontrolować, co dzieci robią w internecie oraz opowiadać im, jakie konsekwencje mogą mieć działania, dokonane za namową kolegów lub osób poznanych w sieci. Niestety, dla wielu nieletnich, którzy zostali przyłapani na cyberprzestępstwie, niektóre działania wydawały się niewinną zabawą „w hakera”, żartem lub próbą zdobycia uznania wśród rówieśników. Zazwyczaj na tym opiera się późniejsza obrona nieletnich cyberprzestępców, których rodzice często muszą słono zapłacić za wirtualne wybryki.
Nielegalny streaming wydarzeń transmitowanych komercyjnie przez innego, legalnego nadawcę to nic innego jak łamanie przepisów Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Transmisje meczów na nielegalnych kanałach
Fani sportu zrobią wszystko, by obejrzeć mecz ulubionej drużyny. Jeśli nie posiadają płatnego kanału, lub nie chcą zapłacić za PPV (pay per view), mogą pokusić się o wyszukiwanie nielegalnych, darmowych transmisji. Dla cyberpiratów to okazja na zdobywanie wielu odbiorców. Tracą na tym „legalni” nadawcy, którzy w obliczu ogromnych strat zgłaszają ten fakt do organów ścigania. W kolejnym etapie mogą żądać w procesach cywilnych gigantycznych odszkodowań.
Rynek transmisji online stale rośnie. Można przypuszczać, że równolegle z tym trendem będą pojawiały się kolejne osoby, próbujące „przechytrzyć” system i korzystać na nielegalnym rozpowszechnianiu cudzego kontentu. Dobrą informacją dla faktycznych nadawców jest fakt, że wykrywalność tego typu przestępstw jest coraz wyższa.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?