Kryptowaluty windują ceny kart graficznych i zaawansowanych komputerów

Coraz trudniej kupić dobrą kartę graficzną po okazyjnej cenie. Podobnie wygląda sytuacja z zaawansowanymi komputerami np. dla graczy. Powodów takiego stanu rzeczy należy szukać na Dalekim Wschodzie, gdzie wspomniane urządzenia są masowo skupywane przez chińskich właścicieli kopali kryptowalut, w szczególności ethereum. Jak kryptowaluty windują ceny kart graficznych i zaawansowanych komputerów?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 26 marca 2021

Dlaczego karty graficzne drożeją?

Na rynku pojawił się kolejny, doskonały przykład, na którym można uczniom tłumaczyć prawo popytu i podaży. To co dzieje się obecnie na rynku kart graficznych oraz komputerów gamingowych, określane jest mianem „gorączki kryptowalutowej”. Okazało się, że wysokiej jakości sprzęt o ogromnych mocach obliczeniowych sprawdza się w procesie  „wydobywania” kryptowalut i sprzedaje się w niespotykanych dotąd ilościach, a to ma wpływ na cenę.

Problemy z zakupem karty graficznej

Kiedy na początku 2021 roku, obserwowaliśmy wzrosty kursu waluty ethereum, równolegle dało się odczuć zatory w dostawach wymienionego sprzętu z Dalekiego Wschodu. Okazuje się, że wielu Chińczyków, kupuje je jeszcze u producentów i jest w stanie zapłacić za nie nawet kilkadziesiąt procent więcej niż wynosi ich cena detaliczna!

To wszystko powoduje, że państwa Zachodu (w tym także europejskie), otrzymują mniej kart graficznych i komputerów o dużej mocy obliczeniowej, a ich ceny, tak w hurcie jak i w detalu stale rosną. Do tego dochodzą problemy z łańcuchami dostaw minerałów ziem rzadkich, potrzebnych w procesie produkcyjnym. Wszystko razem wzięte, przekłada się na aktualną sytuację rynkową.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kopalnia kryptowalut oparta na komputerach gamingowych

Sami właściciele tzw. kopalni kryptowalut, zauważają ostatnio pewne problemy w zaopatrzeniu się w najbardziej wydajne karty graficzne. Z tego powodu zaczęli zaprzęgać do pracy laptopy, przeznaczone do zaawansowanych i wymagających gier. Na początku 2021 roku internet obiegło zdjęcie pomieszczenia, w którym na półkach pracują dziesiątki laptopów rozłożonych w pionie na kształt litry A lub V, które podpięte pod światłowód biorą udział w wykonywaniu obliczeń, których efektem będzie zasilenie portfela ich właściciela kolejną porcją cyfrowych pieniędzy. W większości przypadków, były to popularne modele komputerów gamingowych.

Czy opłaca się budowanie kopalni kryptowalut?

Najciekawsze jest to, że budowanie kopalni według opisanego modelu, jeszcze niedawno spotykało się z krytyką specjalistów, którzy podkreślali, że tego typu inwestycje raczej nie przyniosą zawrotnych zysków. Hossa na rynku ethereum, która trwała mniej więcej do połowy lutego 2021, zdawała się mówić zupełnie co innego. Potem przyszła głębsza korekta trendu, jednak nie spowodowała ona jakiegoś gwałtownego załamania. Patrząc na długoterminowe wykresy widać jak wiele zarobili Ci, którzy postawili na „ether” kilkanaście miesięcy temu.

Jaki sprzęt trafia do koparek kryptowalut?

Jak zauważa branżowy serwis Telepolis.pl opisywana sytuacja najbardziej wpłynęła na dostępność wielu podzespołów komputerowych w tym kart graficznych z układami Nvidia GeForce RTX3000 §oraz AMD Radeon RX 6000. Według doniesień medialnych, Chińscy kryptowalutowi inwestorzy, są w stanie w ich przypadku „dorzucić” do ceny rynkowej około 30%.

Kiedy karty graficzne stanieją?

Jak uczy historia światowej gospodarki, trendy co jakiś czas ulegają zmianom. Oprócz długich hoss, zdarzają się korekty oraz dramatyczne załamania. Dziś jednak nie ma odważnego analityka, który z dużym prawdopodobieństwem przewidziałby scenariusz zachowania na rynku np. ethereum. Dalekowschodni eksperci wskazują jednak na utrzymanie trendu wzrostowego..

Dopóki uwarunkowania ekonomiczne się nie zmienią, a wartość kryptowalut będzie rosła, próżno oczekiwać, że nagle zwiększy się dostępność wydajnego sprzętu na europejskim rynku. Z drugiej jednak strony, pamiętajmy, że chińscy producenci są w wielu sytuacjach bardzo elastyczni. Niewykluczone, że wkrótce odczujemy zmianę w tym obszarze, która będzie spowodowana przyspieszeniem procesów produkcyjnych. Przecież także dla nich, kryptowalutowa gorączka może okazać się żyłą złota. Jedynym hamulcem mogą się okazać problemy w dostawach surowców wykorzystywanych w produkcji układów elektronicznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!