Na czym polega wirtualizacja?

Coraz częściej korzystamy z usług sieciowych. Czasem jest to standardowe umieszczanie plików w chmurze danych lub umieszczanie zdjęć i postów w social mediach. Jest jednak sporo użytkowników, którzy — czasem nawet nieświadomie — korzystają z serwerów wirtualnych. Czym jest wirtualizacja i na czym polega?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 marca 2021

Na czym polega wirtualizacja?

Jeszcze kilkanaście lat temu byłaby ona niemożliwa lub bardzo trudna do wdrożenia. Wszystko za sprawą niewystarczającej mocy obliczeniowej oraz zbyt małej mocy przesyłu łącz internetowych. Na szczęście we współczesnym internecie bez trudu możemy sobie pozwolić na skorzystanie z tak rozbudowanych i zaawansowanych technologicznie usług.

Wirtualizacja czerpie pełnymi garściami z ogromnej mocy obliczeniowej i umożliwia utworzenie symulowanego środowiska cyfrowego. Na czym ono polega i dlaczego jest tak ważne w całym tym procesie? W dużym uproszczeniu, setki, a czasem i tysiące użytkowników mogą w pełni niezależnie od siebie korzystać z tego samego serwera, korzystając z jego mocy obliczeniowej i zasobów.

Mało tego. Każdy może pełnymi garściami czerpać z usług dopasowanych sricte pod siebie. To, że jedna firma zdecyduje się na emulację środowiska unixowego w niczym nie wyklucza tego, że ktoś inny w tym samym czasie skorzysta z mocy obliczeniowej w zupełnie inny sposób.

Poza wygodą ma to te wymierne działanie ekologiczne. Można powiedzieć, że serwery wirtualne pośrednio przysługują się zmniejszeniu ilości maszyn tego typu na świecie. Już dziś widać trend, który w kolejnych latach powinien jeszcze bardziej narastać. Raczej dąży się do budowania jak największych i najwydajniejszych serwerów niż stawiania małej ilości maszyn o niedużej mocy obliczeniowej.

Wirtualizacja — na jakie rodzaje można ją podzielić?

Najpopularniejszym rodzajem jest emulacja API. Można powiedzieć, że pozwala ona łączyć platformy, które opierają się na zupełnie innej architekturze. API to jakby klucz, który pozwala komunikować się komputerom z Windowsem z tymi, które pracują na Linuxie.

Wraz z rozwojem technologii i mocy obliczeniowej coraz większą rolę zaczęła odgrywać pełna emulacja i to właśnie ona często utożsamia wszystkie dobre cechy wirtualizacji. Jest to pełna, wirtualna, symulacja całego komputera. Oprogramowanie emuluje wszystkie składowe, co daje bardzo duży potencjał do wykorzystania.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy wirtualizacja stanie się integralną częścią naszego życia

Bez wątpienia to bardzo prawdopodobny scenariusz. Dużą rolę w rozwoju wirtualizacji można przypisać też pandemii COVID-19. Wiele firm zdecydowało się szerzej zapoznać się z potencjałem tego rozwiązania za sprawą obostrzeń, jakie sprowadził na nas koronawirus.

Możliwości wykorzystania wirtualizacji jest bardzo wiele. Może ona wnieść na zupełnie nowy poziom zarówno gaming, jak i programowanie obiektowe. Dość ciekawym sposobem wykorzystania tej technologii jest też bankowość internetowa oraz kwestie związane ze sztuczną inteligencją. Wiele wskazuje na to, że przed wirtualizacją świetlana przyszłość, która może znacznie wpłynąć na naszą codzienność. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!