Zarządzanie elektroniczną dokumentacją medyczną. Na czym polega?

EDM, czyli elektroniczna dokumentacja medyczna jest już w sporej części wdrożona w polskiej służbie zdrowia. Bez wątpienia dużą rolę w przyspieszeniu tego procesu odegrała pandemia koronawirusa. Na czym polega zarządzanie dokumentacją medyczną i co warto o niej wiedzieć?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 marca 2021

Zarządzanie elektroniczną dokumentacją medyczną — co warto o niej wiedzieć?

Nadrzędnym dokumentem obowiązującym w Polsce, który determinuje wdrożenie EDM-u, to Ustawa o Systemie Informacji w Ochronie Zdrowia. Cel, jaki przyświecał ustawodawcy to szybkie przyspieszenie procesu digitalizacji danych pacjentów.

Warto podkreślić, że nie wszystkie obszary, jakie definiuje elektroniczna dokumentacja medyczna dotyczą tylko pacjentów. Oprogramowanie i rozwiązania zawarte w ustawie mają też pomóc w zarządzaniu placówką medyczną oraz nieco odciążyć lekarzy, którzy od wielu lat skarżą się, że muszą poświęcić zbyt wiele czasu na uzupełnienie dokumentacji medycznej.

Główne cechy platformy EDM w służbie zdrowia, na jakie warto zwrócić uwagę, to przede wszystkim kompleksowe podejście do funkcjonowania ośrodka. Platforma powinna “przejąć” pacjenta już na etapie rejestracji, a następnie prowadzić go przez kolejne składowe procesu, do wypisania recepty włącznie.

Najważniejsze cechy EDM z punktu widzenia ośrodka zdrowia

Najważniejszą kwestią jest oczywiście pełna przejrzystość i rozbudwany system filtrowania pacjentów, który umożliwi zachowanie porządku w bazie. Warto byłoby też korzystać z platformy, która oferuje zaawansowane funkcje klasyfikacyjne oraz potrafi archiwizować i anonimozować dane.

EDM będzie gromadzić o naszych podopiecznych sporo ważnych informacji, dlatego warto zdecydować się na takie rozwiązanie, które zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Szefostwo ośrodka powinno też jasno określić się, czy preferuje oprogramowanie dostępne na miejscu, w firmie, czy takie, które działa w chmurze danych.

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Pozytywnym akcentem jest to, że istnieją też rozbudowane hybrydy, które czerpią najlepsze cechy z obu tych modeli pracy. Zawsze warto postawić na wykonywane cyklicznie kopie bezpieczeństwa, które będą przechowywane w szyfrowanej chmurze danych.

Warto byłoby wybrać też taką platformę, która wspiera obsługę wielu różnych formatów i plików. Ideą tego rozwiązania jest zapewnienie możliwie jak najszerszej kompatybilności z aplikacjami innych producentów. Gdyby trzeba było wysłać część dokumentacji dalej, do innego ośrodka zdrowia, daje to gwarancję, że historię choroby takiego pacjenta będzie można bez problemów uruchomić i wczytać.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

EDM po stronie użytkownika

Tak naprawdę nie ma zbyt wielu obszarów wdrożenia, kiedy EDM jest optymalizowane typowo pod pacjenta. Można wskazać na tryb e-rejestracji oraz na podgląd wyników badań na koncie pacjenta, jednak na takie oprogramowanie decyduje się niewiele ośrodków zdrowia.

Sferą, gdzie pacjenci najbardziej odczują wprowadzenie nowej platformy zawsze powinien być przede wszystkim czas. Jeśli formalności przy rejestracji i wypisywaniu dokumentacji przez lekarza skrócą się, to ten będzie mógł poświęcić nam więcej czasu. Właśnie to jest najlepszą odpowiedzią na pytanie, czy system EDM został wdrożony dobrze, z korzyścią dla chorych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!